Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
07 / 01 / 2015, 18:45

7.1.2015 / Džihádistická scéna ve Francii se v posledních měsících značně radikalizovala. Bezpečnostní orgány byly a jsou bezbranné. Na vině jsou bojovníci islámského státu ze západní Evropy, kteří se vrací ze Sýrie zpět do svých domovských zemí.
Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Dr. Asiem el Difraoui je odborník na džihádistický extremismus z francouzské elitní Univerzity Sciences Po a poskytl serveru Frankfurter Allgemeine Zeitung rozhovor, ve kterém uvádí:
"Francouzské bezpečnostní orgány jsou znepokojeny aktivitami radikálů již delší dobu. Současně bylo jasné, že s ohledem na výhružky teroristů z islámského státu a jejich výzvy k útokům, je pravděpodobnost dalšího útoku více než pravděpodobná".

Francie před Vánocemi vyhlásila oficiální nebezpečí teroristického útoku, o kterém jsme psali v článku "Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky" a který souvisel s útokem, který se odehrál ve francouzském Dijonu 21. prosince ("Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii"). Je zarážející, že ani zvýšená bezpečnostní opatření nedokazála odvrátit útok na pařížskou redakci satirického časopisu.

Asiem el Difraoui dále uvedl:
"První džihádistické útoky na Západě vůbec - na rozdíl od útoku na Světové obchodní centrum - byly spáchány právě ve Francii. A malými teroristickými skupinami: například v roce 1995 došlo k sérii útoků alžírských džihádistů na příměstské vlaky v centru Paříže. ...V průběhu času si ale francouzské úřady uvědomily, že protiteroristické zákony, represe i zpravodajské nástroje nejsou dostatečné."

Na našich stránkách se bezpečnostním rizikům v souvislosti s teroristickými útoky věnujeme pravidelně. Tajné služby opakovaně upozorňovaly a upozorňují na možná rizika v souvislosti s návratem příznivců islámského státu do zemí západní Evropy. Psali jsme o těchto rizicích například v článku "Islámský stát - bezpečnostní hrozba číslo jedna" nebo v článku "České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách".

Na závěr rozhovoru uvedl:
"Nebezpečí souvisí s výjezdem francouzských extremistů do Sýrie, kde bojují s džihádisty z IS. Jejich pozdější návrat domů je v popředí zájmu bezpečnostních složek. Ale jak se mají kontrolovat při návratu ti, co přicestují přes třetí země? Právě tato skutečnost dělá starosti francouzským orgánům, protože mají omezené možnosti kontroly těchto extremistů. A před útoky jednotlivých pachatelů či údernými akcemi malých skupin, kteří se rozhodli prosadit svoje vlastní cíle, se lze těžko chránit."

Nakonec o nebezpečí útoku osamělých vlků, jak jsou tito teroristé nazýváni, se zmiňuje i Jan Šubrt z Bezpečnostní informační služby, který jsme zveřejnili v článku "Noční můra zpravodajských služeb - terorista jako osamělý vlk".

Z našich předchozích článků, kde jsme informovali o hrozícím reálném bezpečnostním riziku, vyplývají následující fakta:

  • Všechny evropské země věděly a vědí o riziku teroristických útoků ze strany džihádistů
  • Francie zvýšila bezpečnostní opatření těsně před Vánocemi, obávala se a očekávala útok vlků samotářů
  • Stejná nebo podobná bezpečnostní opatření přijaly všechny země, které bojují s USA proti islámistům v Sýrii
  • Budova redakce francouzského satirického časopisu v Paříži byla od roku 2011 pod ochranou policejních složek, stejně jako někteří z redaktorů, kteří byli dnes zavražděni. Přesto při dnešním útoku teroristé řádili celých deset minut, než doslova vybili celou redakci včetně hlídkujích policistů.

Otázka tedy zní:
Jsou bezpečnostní složky evropských zemí, včetně České republiky, skutečně schopné ochránit své obyvatele před podobnými útoky?

Odpověď je jednoduchá.

Psali jsme také:

Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii.

Islamisté zaútočili v australském Sydney

 Tagy článku