Francouzské letouny útočí na Islámský stát

Francouzské letouny útočí na Islámský stát
16 / 11 / 2015, 10:30

Odpověď Francie na zrůdný teroristický útok v Paříži na sebe dlouho nenechala čekat.

Francouzské vojenské letouny zaútočily na cíle islámského státu v okolí města Raqqa v Sýrii. Oficiální francouzská místa popisují útok jako velké, masivní bombardování. Raqqa je hlavním městem takzvaného Islámského státu.

Tyto útoky přišly dva dny po sérii teroristických útoků v Paříži, ke kterým se ISIS přihlásil. Podle francouzského prezidenta to byl válečný akt.

Cílem náletů bylo velitelské centrum, náborové centrum, sklad munice a výcvikový tábor teroristů. Do náletu se zapojilo 12 letadel, včetně 10 stíhaček, podle Mickaela Soria, tiskového poradce francouzského ministra obrany bylo svrženo 20 bomb a všechny cíle byly zničeny. Letadla vzlétla z letišť ve Spojených arabských emirátech a Jordánsku a koordinace byla prováděna ve spolupráci s USA.

Média Islámského státu ale tvrdí, že uvedené cíle byly před náletem opuštěny a nikdo nebyl zabit. Podle aktivistů z Raqqy to prý opravdu vypadalo, že ISIS očekával odvetný útok a evakuaoval klíčová zařízení ve městě. Civilní oběti nejsou známy.

Načasování nedělních náletů nebylo podle analytiků náhodné.

"Je jasné, že je to vojenská aktivita, ale opravdu vysílá velmi jasný politický signál, a určen dovnitř Francie," řekl v bývalý Maj. Gen. James "Spider" Marks, vojenský analytik CNN. " Typy terčů, na které udeřili, jsou opravdu symbolické. Z francouzského pohledu, je to něco, co je třeba udělat."

Zdroj: CNN

 

Tagy článku