Francouzské stroje Rafale proti Islámskému státu

Francouzské stroje Rafale proti Islámskému státu
Autor fotografie: Airwolfhound CC BY-SA 2.0|Popisek: Ilustrační foto - Rafale
28 / 09 / 2015, 08:15

27. září pět stíhačů Rafale, námořní stroj Atlantique 2 a tanker C-135 operující ze základny v Jordánsku a Perském zálivu zahájilo první misi proti ISIS v Sýrii v rámci operace Chammal.

Tato operace byla zahájena 19. září 2014, francouzský kontingent zahrnuje celkem 12 taktických letounů (šest Rafale, tři Mirage 2000D a tři Mirage 2000N) a jeden Atlantique 2 MPA (Maritime Patrol Aircraft). Letouny se podílejí se na leteckých úderech (bombardování cílů, průzkumné mise) proti pozicím Islámského státu v Iráku.

Prvnímu leteckému úderu v Sýrii předcházelo 12 průzkumných misí od 8. do 24. září, které pomohly identifikovat cíle útoku v regionech ovládaných teroristickou organizací Islámský stát.

Útok byl veden na tréninkový tábor v údolí Eufratu jižně od Deir ez Zor. Mise trvala pět hodin a cíl byl úspěšně zničen.

Útoků proti cílům IS v Iráku se na jaře účastnila i jediná neamerická jaderná letadlová loď francouzského námořnictva Charles de Gaulle (R91).

Zdroj: The Aviationist

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.