Francouzské úřady o islámském radikálovi věděly. Propustily ho na podmínku, stal se z něho vrah policistů

Francouzské úřady o islámském radikálovi věděly. Propustily ho na podmínku, stal se z něho vrah policistů
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Larossi Abballa
15 / 06 / 2016, 08:15

Pětadvacetiletý muslim marockého původu narozený ve Francii, měl seznam dalších teroristických cílů. Vyzval k dalším útokům. Francouzská policie v souvislosti s pondělní vraždou policisty včera zadržela tři další podezřelé.

Pětadvacetiletý Larossi Abballa, který v pondělí v městečku Magnaville zabil francouzského policistu a jeho manželku, měl u sebe seznam dalších lidí, na které chtěl zaútočit. Byli mezi nimi i policisté, novináři a rapeři. Abballa vyhrožoval i některým známým novinářům, jednomu islamologovi a divákům šampiónátu Euro slíbil, že z jejich mistrovství „udělá hřbitov“. 

Útočník nejprve několikrát bodl 42letého policejního velitele Jeana-Baptistea Salvainga nožem do břicha, upřesnila francouzská prokuratura. Pak se Abballa zabarikádoval v policistově domě a držel jako rukojmí jeho 36letou partnerku Jessiku Schneiderovou a jejich syna. Ženu, která pracovala na policejní stanici, poté podřízl. Podle pařížského prokurátora Françoise Molinse slíbil Abballa věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu a vyhlásil, že bude zabíjet bezvěrce.

Agentura Amak, která je napojena na IS, zveřejnila videozáznam, který přímo z domu zavražděného policisty pořídil Larossi Abballa a poslal po internetu. "Právě jsem zabil policejního důstojníka a jeho ženu. Policie mě nyní obkličuje," řekl podle agentury AP Abballa do kamery. Podle AFP také v záznamu vyzývá k útokům "na policisty, novináře, veřejné činitele, strážce věznic a rappery." Ve videu také tvrdí: „Zavřeli jste nám dveře k hidžře, otevřeme brány džihádu na vašem teritoriu.“ Poté se obrací slovy přímo k francouzské vládě: „Na Euro jsme pro vás přichystali překvapení, neřeknu vám o něm více, Euro bude hřbitovem.“

Abballa byl podle médií policii znám jako zloděj, násilník a zradikalizovaný muslim. V roce 2013 ho soud poslal s několika dalšími spolupachateli na tři roky za mříže za organizování cest islámských radikálů do Pákistánu. Na svobodu byl propuštěn předčasně po dvou a půl letech, nadále byl ale ve dvouleté podmínce.

Podle bývalého protiteroristického soudce Marca Trévidica, který Abballu vyslýchal v souvislosti s předchozími delikty, působil jako mnoho jiných, kteří se objevují ve spisech: neodhadnutelný, neproniknutelný a pokrytecký. „Chtěl dělat džihád, to je jasné (…) ale konkrétně, v té době, kromě svých špatných známostí a joggingu, jemuž se věnoval pro zlepšení formy, jsme mu nemohli toho příliš vytýkat, čistě trestně-právně,“ sdělil listu Le Figaro. Zdroj: parlamentnilisty.cz

V souvislosti s vyšetřováním byli zatím zadrženi tři muži ve věku 27, 29 a 44 a byli umístěni ve vyšetřovací vazbě. 

 

Tagy článku