Francouzské volby jasně vyhrál Macron, shodují se odhady

Francouzské volby jasně vyhrál Macron, shodují se odhady
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Emmanuel Macron
07 / 05 / 2017, 20:30

Francouzské prezidentské volby jasně vyhrál centristický kandidát Emmanuel Macron, který v dnešním druhém kole porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou. Shodují se na tom odhady zveřejněné francouzskými médii, podle nichž získal Macron okolo 65 procent hlasů, zatímco Le Penová přibližně 35 procent. Devětatřicetiletý někdejší ministr hospodářství se tak stane nejmladším prezidentem v novodobé francouzské historii.

Volební účast v 17:00 SELČ dosáhla 65,3 procenta, což je o čtyři procentní body méně než v prvním kole a o téměř sedm bodů méně než při minulých volbách. Podle médií se na tom podepsal fakt, že mnoho zklamaných voličů se rozhodlo vyhnout hlasování. Svou roli v tom mohl sehrát i prodloužený víkend. Míra účasti by však neměla ovlivnit výsledek voleb vzhledem k 20procentnímu Macronovu náskoku v předvolebních preferencích.

Volby probíhají vesměs poklidně, jediným výraznějším incidentem bylo po poledni krátkodobé vyklizení tiskového střediska a prostranství před Louvrem. Poté, co nalezenou podezřelou tašku prozkoumali policejní pyrotechnici, bylo místo opět zpřístupněno veřejnosti.

Francouzské úřady k zajištění bezpečnosti podnikly přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67.000 volebních místnostech dohlíží kolem 50 000 policistů.

Francouzská justice začala vyšetřovat únik elektronických dokumentů z Macronova štábu, které se v pátek objevily na internetu a Macronovi lidé oznámili, že se stali obětí hackerského útoku. Portál WikiLeaks věnující se zveřejňování tajných informací dnes naznačil možnou ruskou stopu za tímto útokem.

Macron, kterého doprovázela manželka, volil v 11:00, prakticky ve stejnou dobu jako jeho soupeřka Le Penová. Hlasovali také dosavadní prezident François Hollande a jeho předchůdce Nicolas Sarkozy. Poražený kandidát konzervativní pravice z prvního kola François Fillon volil v zastoupení a na veřejnosti se neobjevil. V pořadí čtvrtý zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon naopak volit šel.

Hollande před kamerami označil volby za velmi významnou událost, která má shromáždit všechny Francouze. Ti prý nesmějí při hlasování ,,udělat chybu". Sám už před prvním kolem voleb podpořil Macrona.

V Hénin-Beaumont protestovalo ráno proti Le Penové, která tam volila, pět aktivistek feministického hnutí Femen. Demonstrantky, které měly tradičně odhalená poprsí, policie zadržela.

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech, kde byla účast oproti celostátnímu průměru poloviční. Naopak zájem byl velký v zahraničí, kde zájemci volili na francouzských konzulátech. Totéž mohou nyní činit i francouzští voliči v evropských zemích.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace