Francouzský generál vyzval k obraně Evropy před IS

Francouzský generál vyzval k obraně Evropy před IS
21 / 12 / 2016, 16:45

Francie a její spojenci čelí nejen novým a sílícím hrozbám ze strany islámských radikálů, ale také ze strany autoritativních států v různých částech světa.

Paříž 21. prosince (ČTK) - Uvedl to náčelník francouzského generálního štábu Pierre de Villiers v prohlášení, které dnes zveřejnil francouzský deník Les Echos. Francie musí podle generála výrazně a rychle posílit svou obranu. Podle listu je velmi neobvyklé, aby se nějaký vysoký představitel francouzské armády podobně veřejně vyjadřoval.

"Léta 2015 a 2016 jsou zlomem, přešli jsme do nové epochy. Je to konec bezstarostnosti. Mír nebude nadále samozřejmostí, je nutné ho dobývat. Všechny obranné a bezpečnostní síly, všechny národní síly musejí přinést globální odpověď. Vyžaduje si to složitost bezpečnostní situace," zdůraznil generál, který stojí v čele generálního štábu od roku 2014.

Francie zažila od začátku roku 2015 sérii atentátů, při nichž džihádisté povraždili na různých místech země více než 230 lidí. V zemi platí od loňska výjimečný stav, v ulicích měst hlídkují těžce vyzbrojení vojáci a policisté. Francie bojuje proti hnutí Islámský stát v Iráku a Sýrii.

"Nepřítel, proti němuž bojujeme, se velmi odlišuje od tradičních schémat. Čelíme nepříteli, který útočí více na to, co jsme, než na to, co máme. Používání síly ze strany mužů a žen naší armády proti tomuto barbarskému násilí je legitimní," řekl Pierre de Villiers.

Okamžitá a konkrétní hrozba islámského terorismu ale podle něj nesmí zastínit fakt, že Francii ohrožují i nově vznikající nebezpečné mocnosti. "U hranic Evropy, v Asii, na Blízkém východě stále více států zavádí strategie, které se opírají o uplatňování síly. Všechny tyto země zbrojí," varuje jeden z nejvyšších představitelů obrany Francie. Požaduje zvýšení vojenského rozpočtu s cílem posílit francouzskou armádu a zvýšit její účinnost. Je také pro modernizaci jaderného arzenálu.

Generál se vyjádřil zhruba pět měsíců před prezidentskými a parlamentními volbami, po kterých se ve Francii dostane k moci nová hlava státu a nová vláda. Francouzská armáda působí v mezinárodní koalici, která bojuje proti islámským radikálům v Sýrii a Iráku. Pomáhá potírat džihádisty i v některých afrických zemích. Současný vojenský rozpočet Francie představuje 1,77 procenta HDP, Pierre de Villiers chce, aby se v příštích pěti letech zvýšil na nejméně dvě procenta HDP.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace