Francouzský ministr zahraničí: Turecko už pro nás nebude důvěryhodný partner v boji proti IS
Ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault má obavy z toho, jestli bude Turecko vůbec schopné, vzhledem na značnou politickou nestabilitu v zemi, pokračovat ve spolupráci v boji proti Islámskému státu.
Ayrault dodal, že toto téma navrhne k diskusi při setkání ve Washingtonu, ke kterému má dojít příští týden a na kterém se bude primárně diskutovat budoucí forma operací v Sýrii, konkrétně boj s Islámským státem. Informaci zveřejnil server parlamentnilisty.cz s odvoláním na britský deník independent.co.uk
„Vyvstává celá řada otázek, které mnozí pokládají a i my je budeme pokládat. Turecko je pořád naším partnerem, ale přesto máme jistá podezření,“ uvedl francouzský ministr.
Tiskové vyjádření francouzského ministra zahraničí bylo poněkud překvapivě obratem přeformulováno jedním z diplomatů francouzského ministerstva, který zmínil, že „ministr Ayrault neměl v úmyslu zpochybňovat schopnost Turecka pokračovat v bojích proti Islámskému státu. Turecko prý i nadále zůstává klíčovým koaličním partnerem v boji proti teroristické skupině“.
Syrské vládní noviny po neúspěšném pokusu o převrat otiskly článek, v němž se psalo, že celý převrat byl zorganizován prezidentem Erdoganem, který se pokusil „zbavit protivníka v podobě turecké armády“.
USA uklidňují, že puč neohrozil operace proti IS
Agentuře DPA řekl šéf amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford, že "Kvůli neúspěšnému pokusu o vojenský převrat v Turecku nebylo nutné omezit bojové operace proti teroristické skupině Islámský stát." V náletech na pozice islamistů v Sýrii podle DPA pokračují americké i německé síly, které působí na turecké základně Inçirlik. Zdroj: E15.cz
Tagy článku