Francouzský premiér chce výjimečný stav v zemi "až do úplné porážky IS"

Francouzský premiér chce výjimečný stav v zemi &quote;až do úplné porážky IS&quote;
22 / 01 / 2016, 17:45

Prohlásil to dnes v rozhovoru pro BBC.

Francouzský premiér Manuel Valls se v rozhovoru pro BBC pořízeném během světového ekonomického fóra v Davosu vyjádřil, že chce, aby výjimečný stav ve Francii platil "tak dlouho, dokud nebude úplně poražen islámský stát." Zdroj: telegraph.co.uklefigaro.fr

Výjimečný stav byl v celé Francii vyhlášen 13. listopadu loňského roku v reakci na teroristické útoky islámských radikálů v Paříži. Podle francouzského práva může být vyhlášen v případě "hrozícího nebezpečí v důsledku vážného porušení zákona a pořádku." Výjimečný stav umožňuje státním orgánům zakázat pohyb osob a vozidel ve stanovených časových lhůtách a ve vybraných oblastech. Opatření také umožňuje policii provádět denní i noční domovní prohlídky. Za normálních okolností jsou možné jen ve dne, a to navíc se soudním nařízením. Francie informovala Radu Evropy (RE), že po dobu výjimečného stavu bude porušovat Evropskou konvenci o lidských právech.

Původně měl platit do konce února 2016, ale podle dnešních slov premiéra Vallse bude zřejmě vyhlášen na dobu neurčitou. Francie je podle něj v "totální a globální válce" proti IS a také varoval, že i EU je v ohrožení díky probíhající uprchlické krizi.

Premiér poznamenal, že proti terorismu je nutné "využít všechny demokratické prostředky v rámci právního státu, aby byla zajištěna bezpečnost francouzských občanů." 

Podle průzkumů je většina Francouzů na pozadí přetrvávající teroristické hrozby ochotna omezit své osobní svobody výměnou za bezpečnost.

"Dokud existuje hrozba islámského terorismu, musíme využít všeho, dokud neporazíme islámský stát. Musíme ho vymýtit a eliminovat po celém světě, v Africe, na Středním východě, ... jsme v globální válce s terorismem," dodal Valls. 

K uprchlické krizi poznamenal: "Není možné říkat či souhlasit s tím, že všechny uprchlíky... můžeme v Evropě přivítat." Podle Vallse by takový přístup "naprosto destabilizoval" společnost. Unie proto musí začít co nejdříve jednat a zvýšit ostrahu hranic. "Pokud Evropa nedokáže ochránit vlastní hranice, pak je samotný koncept (jednotné) Evropy v sázce." Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace