Teroristé mohou proti Francii udeřit chemickými a biologickými zbraněmi.

Teroristé mohou proti Francii udeřit chemickými a biologickými zbraněmi.
Autor fotografie: U.S. military or Department of Defense |Popisek: Ilustrační foto, simulovaný chemický útok
19 / 11 / 2015, 12:15

Ve francouzském parlamentu to prohlásil premiér Manuel Valls.

Národní shromáždění, dolní komora parlamentu, dnes hlasuje o tříměsíční prodloužení výjimečného stavu, který byl vyhlášen po pátečních teroristických útocích v Paříži.

"Víme, že existuje hrozba chemických či biologických zbraní," řekl Valls. "Teroristé zaútočili na Francii ne kvůli tomu, co dělá v Iráku a v Sýrii, ale kvůli tomu jaká je," dodal.

Útok chemickými zbraněmi není novinka, džihádisté už dříve zaútočili chlórem, podle bezpečnostních expertů mají k dispozici také sarin a yperit.

Valls vyzval poslance, aby prodloužili trvání výjimečného stavu, který například umožňuje policii provádět razie bez soudních povolení. Očekává se, že dolní komora dnes toto mimořádné opatření schválí a že v pátek o něm bude hlasovat Senát, tedy horní komora. Výjimečný stav bezprostředně po sérii atentátů ještě v pátek vyhlásil prezident François Hollande; platnost tohoto opatření je omezena na dvanáct dní a jeho prodloužení na čtvrt roku je podmíněno souhlasem parlamentu.

Islámisté se v Libyi údajně zmocnili šesti tisíc barelů uranu

Francouzské úřady mezitím pokračují v identifikování těl dvou radikálů, kteří zahynuli při středeční policejní razii na pařížském předměstí Saint-Denis. Spekuluje se, že jedním z nich by mohl být Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který údajně stojí za pátečním masakrem v metropoli; tyto útoky si vyžádaly 129 lidských životů a stovky lidí utrpěly zranění. Druhým mrtvým, který zahynul při středeční policejní akci, je podle médií Abaaoudova sestřenice Hasna Aitboulahcenová, která na své těle odpálila nálož.

Francouzské ministerstvo vnitra ani pařížská prokuratura prozatím totožnost mrtvých ze středy neoznámily, dnes oba úřady uvedly, že jejich identita je stále nejasná. Jean-Michel Fauverge, který je šéfem jedné ze zvláštních policejních jednotek, o jednom z těl řekl, že bylo ve velmi špatném stavu.

"Tělo bylo zohaveno, pravděpodobně od granátů," řekl.

Nadále se čeká na zveřejnění identity osmi lidí, které policie v Saint-Denis zadržela. Pařížský prokurátor Francois Molins již ale uvedl, že mezi nimi nejsou Abaaoud ani uprchlý Salah Abdeslam, který se na atentátech v metropoli podílel.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.