Francouzský prezident požaduje prodloužení výjimečného stavu. Ještě včera ho chtěl zrušit

Francouzský prezident požaduje prodloužení výjimečného stavu. Ještě včera ho chtěl zrušit
Autor fotografie: Screenshot YouTube
15 / 07 / 2016, 08:45

Francii nepomohlo ani vyhlášení výjimečného stavu, ani policisté a armáda v ulicích.

Ještě ve čtvrtek 14. července informoval francouzský prezident Francois Hollande, že výjimečný stav, který byl ve Francii vyhlášen po loňských teroristických útocích v Paříži, už nebude prodloužen a dodal, že skončí 26. července. „Byl odhlasován zákon, který nám poskytuje prostředky reagovat. Výjimečný stav nelze prodlužovat donekonečna. Je součástí mimořádného stavu,“ sdělil prezident. (Zdroj: ČTK)

Po teroristickém útoku v Nice prezident Hollande ale řekl, že předloží parlamentu návrh na prodloužení výjimečného stavu. Pokud jej zákonodárci schválí, měl by platit až do konce října.


Francouzský premiér Manuel Valls se v rozhovoru pro BBC pořízeném letos v lednu během světového ekonomického fóra v Davosu vyjádřil, že "chce, aby výjimečný stav ve Francii platil "tak dlouho, dokud nebude úplně poražen islámský stát."

Francie zažívá svůj špatný rok. Nejdříve přišly teroristické útoky na redakci Charlie Hebdo a košer supermarket v lednu 2015, kterým padlo za oběť 17 lidí a tři džihádističtí teroristé. Potom se staly mnohem závažnější útoky v listopadu, kdy se teroristé zaměřili na sportovní stadion, koncertní sál a sousední bistra a bary. Při těchto útocích zahynulo 130 lidí. Francouzský prezident François Hollande tehdy prohlásil, že Francie je ve válce.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.