Francouzský prezident požaduje úplné sjednocení eurozóny. 28 států se neumí domluvit

Francouzský prezident požaduje úplné sjednocení eurozóny. 28 států se neumí domluvit
19 / 07 / 2015, 18:45

Francouzský prezident François Hollande se důrazně připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu.

Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem by měla mít společný rozpočet a parlament, který by uplatňoval demokratickou kontrolu, napsal Hollande v článku, který dnes zveřejnil francouzský týdeník Journal du Dimanche. Informaci zveřejnil server ceskenoviny.cz.

Podle Hollanda se státy staly členy měnové unie, protože to odpovídá jejich zájmům. "Nikdo si nedovolil odejít," upozornil Hollande. "Jejich volba si zaslouží posílení organizační struktury, vytvoření předvoje složeného ze zemí, které se tak rozhodnou," napsal.

Holland svým důrazným přáním, kdy volá pro "jeden rozpočet, jednu vládu a jeden parlament" bezděky navozuje stejnou myšlenku, kterou "si dovolil" v roce 2010 pronést na půdě Evropského parlamentu britský europoslanec Godfrey Bloom z tábora britské Euroskeptické strany nezávislosti (UKIP). Ten totiž při projevu šéfa socialistů Martina Schulze  neudržel jazyk na uzdě a za chvíli už parlamentem rezonovalo známé nacistické heslo "ein Volk, ein Reich, ein Führer" (jeden národ, jedna říše, jeden vůdce). Za to byl tenkrát z vyloučen z dalšího jednání. (Zdroj:zpravy.idnes.cz)

Nacistické heslo použil nedávno i europoslanec Janusz Korwin-Mikka, který je známý svými politicky nekorektními výroky. Během debaty o standardizaci jízdenek na vlak zároveň zparodoval nacistický slogan, když nahlas pronesl, že tentokrát je to „jedna říše, jeden národ, jeden lístek“. Kromě toho, že se na poslance, který je známý svými rasistickými a šovinistickými výroky, snesla vlna kritiky, teď musí čelit i podezření ze spáchání trestného činu. „Zahájili jsme vyšetřování, jestli došlo k propagaci fašismu nebo jiného totalitního systému nebo k podněcování nenávisti na základě národnosti," uvedlo varšavské státní zastupitelství. (Zdroj: echo24.cz)

Členové eurozóny dnes, podle Hollanda tvoří spíše neformální skupinu, v níž je každá země zastoupena ministrem financí. Šéfem euroskupiny je nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. "Co nás ohrožuje, není přemíra Evropy, nýbrž její nedostatek," soudí Hollande.

Prezident napsal, že Evropská unie dopustila oslabení svých institucí. Podotkl, že osmadvacítka členských zemí "se obtížně snaží nalézt společnou platformu pro další postup. Parlamenty jsou příliš vzdáleny rozhodovacím procesům a lidé se odvracejí, když je jejich názor tolik ignorován".

Nespokojenosti Evropanů s kontinentálními institucemi zneužili podle Hollandea populisté, "které děsí podoba světa, protože si přejí návrat zdí a drátů".

Zdroj: ČTK

Tagy článku