Francouzský přístav Calais okupují tisíce imigrantů. Velká Británie je odmítá.

Francouzský přístav Calais okupují tisíce imigrantů. Velká Británie je odmítá.
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Uprchlíci v Calais
20 / 06 / 2015, 12:00

Až tři tisíce utečenců žijí ve slumech a snaží se za každou cenu dostat do Anglie.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve ve středu oznámil, že budou otevřena nová azylová centra až pro 4 tisíce uprchlíků. V souvislosti s humanitární krizí, která nastala v přístavu Calais oznámil, že vláda vybuduje asi 1500 nouzových míst pro azylanty.

Zdroj YouTube, Press Association

Zdroj YouTube, Steven Woolfe

Podle britského deníku Daily Mail je situace na francouzské hranici neudržitelná. Britští řidiči kamionů tvrdí, že jsou opakovaně napadáni a zastrašováni "gangy" přistěhovalců a volí raději dlouhé objížďky, aby se vyhnuli nejhorším místům.

Zdroj YouTube, Heimdallr20

Zdroj YouTube, massterSvk

Humanitární pracovníci popisují zoufalou situaci uprchlíků, kterých je na místě kolem tři tisíc. Od letošního dubna jich přibývá každý den několik desítek a podle odhadů tu v létě už bude asi 5 tisíc lidí. Na záběrech řidičů kamionů je vidět, jak se stovky mladých mužů a několik mladých žen snaží násilím dostat do kamionů, ohrožují i řidiče projíždějících osobních aut. Situace se vymkla kontrole i francouzské policii, vláda proto plánuje vytvořit speciální policejní komanda, aby odhalila pašerácké sítě a posílila policejní přítomnost nejen v přístavu Calais, ale i na nádražích, silnicích a v železničních spojích. 

Od britského premiéra se utečenci zřejmě pomoci nedočkají, protože už před volbami řekl jasně, že nechce do země přijímat další uprchlíky, psali jsme o tom v článku "Eroze Evropské unie". Navíc premiér David Cameron oznámil, že Británie prakticky zruší sociální dávky a daňové úlevy pro imigranty ze zemí EU.

Zdroj: Daily Mail

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.