Francouzský tisk se bojí "prezidentky" Marine Le Pen

Francouzský tisk se bojí &quote;prezidentky&quote; Marine Le Pen
Autor fotografie: Blandine Le Cain (CC BY 2.0)|Popisek: Marine Le Pen
10 / 11 / 2016, 11:15

Ve francouzském tisku dnes zazněla obava, že otřes vyvolaný překvapivým zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem by se mohl opakovat při prezidentských volbách ve Francii na jaře 2017. V těchto volbách se již delší dobu očekává dobrý výsledek krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové a nyní se spekuluje, že by mohla i vyhrát.

Trumpovo vítězství je výsledkem pocitu mnohých Američanů, že vedoucí politici je opustili a že je potřeba zásadní změna. "To je také to, co vedlo k vítězství brexitu v Británii a co všude živí extremistické hlasy, a to i ve Francii," uvedl Guillaume Goubert v deníku La Croix.

Všude dochází k ústupu progresivních sil a nárůstu agresivního nacionalismu. "Lze dobře cítit, že jde o něco hlubšího," varuje Laurent Joffrin v deníku Libération.

Trumpův úspěch otřásá základy současného politického systému. "Nyní je možné vše, včetně příchodu nové populistické vlny do Francii v roce 2017," připouští Nicolas Beytout v listu L'Opinion.

Mezi prvními, kteří ve středu veřejně blahopřáli Trumpovi k vítězství, byla šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Zjevně podle komentářů doufá, že úspěch amerického miliardáře a populisty bez politických zkušeností posílí její voličkou základnu ve Francii.

"Všude po světě se lidé probouzejí, probouzejí se národy, probouzí se myšlenka vlasti. Skutečnost, že to prošlo v USA, je silným symbolem," citovala ve středu agentura AFP jednoho z Trumpových francouzských přívrženců. Podle 24letého Marka je Trump "zachránce, který probudí celý svět".

Protievropská a protipřistěhovalecká Národní fronta posílila v posledních letech ve Francii natolik, že podle průzkumů její šéfka Marine Le Penová nejspíš vyhraje první kolo blížících se prezidentských voleb. Rozhodně by měla postoupit mezi dva finalisty. Již dříve se netajila nadějí, že prezidentské volby v USA vyhraje právě Trump a že poté ona stejným způsobem uspěje ve Francii.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.