Francouzům došla trpělivost s jejich vládou. Desetitisíce jich vyšli do ulic

Francouzům došla trpělivost s jejich vládou. Desetitisíce jich vyšli do ulic
Autor fotografie: YouTube/screenshot
14 / 06 / 2016, 19:30

Desetitisíce Francouzů dnes vyrazily na protivládní demonstrace, které blokují centra desítek měst.

Paříž ČTK - Odboráři svolali protesty kvůli vládním změnám zákoníku práce, které projednávají senátoři. V Paříži se radikální demonstranti střetli s policií, která 15 lidí zadržela. Podle úřadů při srážkách utrpělo zranění šest demonstrantů a 20 příslušníků bezpečnostních sil.

Podle webu týdeníku Le Nouvel Observateur jeden ze zraněných demonstrantů je ve vážném stavu. Jedná se o asi čtyřicetiletého muže, kterého zasáhl do zad policejní granát se slzným plynem, řekl listu jeden z přítomných fotografů.  

Kvůli souvisejícím stávkám je zavřena Eiffelova věž a stejně jako v minulých dnech nevyjely některé vlaky. Stále stávkuje i část pilotů společnosti Air France.

Největší demonstrace svolaná odborovými svazy začala hodinu po poledni v Paříži, kam podle listu Le Parisien svezlo odboráře z okolí na 600 autobusů a k protestu se v jeho začátku připojily desetitisíce lidí. Průvod vyrazil z jihovýchodní části Paříže na náměstí u Invalidovny v centru města. Stovky radikálních demonstrantů s kuklami na hlavách začaly podle úřadů rozbíjet výlohy a házet na policisty kameny, načež policie odpověděla slzným plynem.

 Významné pařížské ulice zablokovali v rámci protestu taxikáři, což v kombinaci s demonstrací způsobilo značné dopravní problémy.

Tisíce lidí se sešly na demonstracích v další padesátce francouzských měst, například v Bordeaux, Avignonu, Toulonu. V Marseille dnes navíc vstoupili podle tamních odborářů do stávky zaměstnanci přístavu.

Šéfové odborů si od dnešních protestů slibují více než milionovou účast, s níž by chtěli překonat předchozí letošní demonstrace. Dosud největší účast byla 31. března, kdy podle policie demonstrovalo v zemi 390.000 lidí, podle odborů 1,2 milionu. Chtějí si vynutit zrušení změn zákoníku práce, které podle nich nepřijatelně zvýhodňují zaměstnavatele na úkor zaměstnanců a oslabují postavení pracujících.

"Zúčastnil jsem se od března všech demonstrací, protože chci žít důstojně a nejen přežívat. Chci úplné stažení reformy. Zastaví se to až poté, co se reforma odvolá," řekl AFP 26letý technik v energetice Aurélien Boukelmoune.  

Stávky na železnici či v letecké dopravě jsou podobně jako v posledních dnech slabší než dříve, podle francouzské televize nevyjela přibližně desetina vlaků a stávkuje zhruba pětina pilotů.

V době fotbalového mistrovství Evropy má na turisty velký dopad uzavření Eiffelovy věže, kterou podle statistik denně navštíví až 20.000 lidí.

Tagy článku