František Ringo Čech: Seděl v Ruzyni za přípravu ozbrojeného převratu jako vedoucí člen podvratné skupiny Tataři. Jeho božstvem byla lidská lebka Erastus

František Ringo Čech: Seděl v Ruzyni za přípravu ozbrojeného převratu jako vedoucí člen podvratné skupiny Tataři. Jeho božstvem byla lidská lebka Erastus
Popisek: František Ringo Čech
27 / 08 / 2018, 18:00

Bubeník a principál František Ringo Čech (1943) byl v roce 1963 odsouzen na tři roky za urážku čelních představitelů republiky a spřátelených zemí. Hrozilo mu až 15 let přípravu ozbrojeného převratu. Odseděl si na Ruzyni čtyři měsíce, ven se dostal na svobodu díky amnestii tehdejšího prezidenta Antonína Novotného.

Jako bubeník skupiny Tradičního jazzu se na začátku 60. let Čech (tehdy 18 let) seznámil v pražské kavárně U Nováků ve Vodičkově ulici se skupinou mladých intelektuálů, kteří si říkali Tataři.

Vůdcem Tatarů byl Jindřich Kahánek (hudebník a fotograf), který měl titul Milovaný tyran Shorty. Dále sem patřili Luboš Zajíček (trumpetista), Jan Fleischner, Jan Stach, ale třeba i saxofonista Ivo Pešák, básník Eugen Brikcius či hudebník Oskar Gottlieb. Šlo o recesistickou skupinu, která přerostla samu sebe. Měli vlastní hymnu, vojenskou hierarchii a plánovali státní převrat. Hlavní relikvií byla lidská lebka jménem Erastus z období napoleonských válek, kterou někdo ze skupiny ukradl v kostnici. Lebka byla putovní a během všech seancích ležela na stole.

psali jsme: Herec Vladimír Kratina: Rok a půl za výtržnictví ve vězení v Ruzyni. Přestože je chlap jako hora, schytal to od policistů i spoluvězňů

Skupinu udal Čechův kamarád. Čech byl zatčen cestou do školy (studoval hudební konzervatoř) a převezen policejní centrálu do Bartolomějské. Tam byl dlouze vyslýchán a následně obviněn z přípravy ozbrojeného převratu.

Spolu s ním byli zatčeni i další členové Tatarů. Skupina měla velmi zvláštní a propracovaný systém fungování a komunikace včetně vlastního státu a řeči, která zněla jako chrochtání, ale její podstata byla čeština. Tomuto jazyku říkali tatarština. Tehdy to bylo chápáno jako urážka Sovětského svazu. Jedna z podskupin se jmenovala Spolek křesťansko – tatarského přátelství.

V čele Tatarů stál Milovaný Tyran Shorty, nad ním byl už jen tatarský bůh Erastus. Jazyk převzali od štamgasta z hospody U Obecního dvora, který vyprávěl historku, že byl tři dny zasypán v dole a prezident Klement Gottwald mu vyplatil odškodné.

Čech se připojil k Tatrům později, ale rychle stoupal v hierarchii hodností. Výroba raket na velbloudí trus byl jeho nápad. Po jeho zatčení považovala velbloudí trus jako krycí název pro dynamit.

psali jsme: psali jsme: Herec Jan Révai: Vykrádal auta a přepadl benzinovou pumpu s pepřovým sprejem v ruce. Ve vězení byl dva roky, během kterých posiloval, tančil a dával si pozor ve sprše

Během zájezdu na koncert v Drážďanech fotil Čech německé vojáky, aby měl vojenský štáb Tatarů informace o nepřátelském vojsku pro případ vojenského konfliktu. Čecha zatkla v Drážďanech německá policie, film mu byl zabaven, ale záhy ho propustili.

Skupinu Tatarů udal na policii Čechův kamarád a soused Alois Novák ze Smíchova, který se marně ucházel o členství. Jak se to stalo, vzpomíná F. R. Čech:

„Stáli jsme na Národní třídě před Redutou a já se pokoušel přemluvit Shortyho, aby Lojzu přijal k Tatrům. Tomu se moc nechtělo, ale dal mu úkol, aby si stoupnul doprostřed Národní třídy a desetkrát zavolal Matuška je vůl. Matuška byl tehdy na absolutním vrcholu slávy, takže to byla velká odvaha. Lojza to desetkrát zavolal, seběhl se dav, i nějaká facka padla. Shorty pak ale Lojzovi řekl, že to neplatí, že to zavolal jen šestkrát. Tak to Lojza zopakoval. Shorty mu to ale zase neuznal. Následujícího dne nás Lojza Novák, můj vynikající kamarád, ze msty udal.“

Začalo zatýkání. První byl zatčen Alois Novák, který vše nahlásil, tak si ho tam rovnou nechali. Z policejních spisů vyplývá, že skupinu udal tajný spolupracovník policie pod krycím jménem Zdeněk.

Zatčeno bylo šest lidí včetně Čecha. Bylo to vážné, tehdy si mnozí ještě pamatovali Slánského procesy, které skončily smrtí oběšením. Že šlo o recesi, bylo vedlejší.

„Hned na začátek nám řekli, že tady nejsme pro nějakou zlodějničku nebo vraždičku, ale pro podvracení republiky a přípravu vojenského převratu. To vás trochu znejistí,“ vzpomíná F. R. Čech.

psali jsme: Zpěvačka Hana Hegerová: Půl roku v kriminále kvůli zpronevěře závratné částky. Kvůli penězům Karla Gotta jí hrozilo až deset let

Čech dostal nechtěně do vězení i hudebníka Ivana Mládka, když z koncertu v Západním Berlíně poslal pohled, na který nakreslil oko a pod něj napsal: „Erastus tě sleduje na každém kroku“. Mládek, který vůbec netušil, oč jde, byl následně zatčen a označen za hlavního ideologa, kterým nikdy nebyl.

Čech byl na samotce tři neděle, než ho dali k ostatním vězňům. Měl dva spoluvězně: katolického faráře a vědce, který omylem rozšlápl obrázek Stalina. Po měsíci Čechovi překvalifikovali čin z přípravy převratu na urážku členů strany a vlády.

Po propuštění na svobodu se členové Tatarů shodli, že režim potřeboval nějakou odbojovou skupinu, aby ji mohl exemplárně potrestat. Tataři však byli příliš recesističtí, tak vyvázli.

Většina vedoucích členů Tatarů po propuštění na prezidentskou amnestii emigrovala na Západ. Do Kanady emigroval Milovaný Tyran Shorty fotograf Jindřich Kahánek, který tíhu emigrace neunesl a spáchal sebevraždu.

 

Autor: hop

Tagy článku