Frontex má chránit hranice EU, což se příliš nedaří. A tak funguje jako cestovní agentura

Frontex má chránit hranice EU, což se příliš nedaří. A tak funguje jako cestovní agentura
Autor fotografie: frontex.europa.eu|Popisek: Joint Operation Triton 2016
11 / 10 / 2016, 17:30

KOMENTÁŘ: Střelba do uprchlíků, zranění a mrtví. Frontex má obrovský průšvih. Pohraniční stráž Frontexu prý po migrantech ve Středozemním moři střílí ostrými.

Pohraniční stráž Frontexu prý po migrantech ve Středozemním moři střílí ostrými

Alespoň tak to tvrdí titulky v médiích, které jsme mohli zaznamenat v minulých dnech. K incidentu nejsou k dispozici přesné informace a komentáře mohou mít pouze spekulativní charakter. Ale na každém šprochu bývá pravdy trochu. Copak se nám to děje s naší cestovní kanceláří, která tak úspěšně „zachraňuje“ migranty a vozí je do Evropy? Že by došlo k tak zásadní změně migrační politiky?!  Ne že bych si změnu nepřál, ale…

Vypadá to celé jako kdyby Evropský moloch ztrácel kontrolu nad svými výkonnými orgány, nebo to přinejmenším připomíná známé heslo o levé ruce, která neví, co dělá pravá. Člověka to minimálně poněkud mate.

Evropská komise věděla o uprchlické krizi ještě před jejím vypuknutím

Faktem je, že tento incident jasně ukazuje na vnitřní nevyváženost EU. Frontex má chránit hranice EU, což se příliš nedaří. Spíše na mě působí jako cestovní agentura, která vozí migranty z hranice libyjských teritoriálních vod do Itálie. Jinými slovy řečeno, nakládáme je cca. dvacet kilometrů od břehů Libye, kde nečekaně vypadali z necek po pár kilometrech plavby, a několik stovek kilometrů je převážíme do Evropy. Tato činnost Frontexu se té „xenofobní“ části evropské populace řekněme příliš nelíbí a Frontex je za tuto svou činnost kritizován.

CK Frontex – Evropská unie snadno a rychle

Na druhou stranu, když se Frontex snaží plnit své úkoly a chce zabránit nelegálnímu překročení hranic Evropy, tak je za svou činnost opět kritizován. Skutečně bych nechtěl velet posádce lodi Frontexu a vědět, že ať udělám, co udělám, bude to špatně.

Brusel by si měl uvědomit, že zabránit násilnému a nedovolenému překračování hranic se dá také pouze použitím síly, jakkoliv to nemusí být hned střelba ostrými. Vyjádření typu „nejezděte k nám, už máme plno“ však -kdo by to řekl- masu migrantů skutečně nezastaví. Když nepomohou slova, musí, dříve či později, přijít ke slovu zbraně.

Britská premiérka May ostře proti uprchlíkům: "Máme právo se proti nim bránit!"

Protože jak jinak chcete zastavit loď s pašeráky, kteří na výzvy nereagují? Co takhle poslat jim kolkovanou žádost? Nejsem zastáncem zbytečného používání zbraní a ohrožování lidských životů, ale tam, kde je potřeba použití síly k ochraně našich zájmů, jsem rozhodně pro. Není nutné do nich rovnou střílet, stačí, když budou s jistotou vědět, že se to může stát.

Pokud si pomazané hlavy z Bruselu vysloveně nepřejí zaplavení Evropy lidmi z jiných zemí a kultur (ne, že by mě to, při vší neoblibě konspiračních teorií, už také nenapadlo), musí být každému jasné, že to stejně jednou musí přijít. Jednou, a já doufám, že už brzy, přijde chvíle, kdy staneme před volbou „my nebo oni“. A začneme podle toho jednat. Protože jestli ne, budou to oni. A potom, v lepším případě, budeme my a naše děti migrovat po světě, protože doma v Evropě se už nebudeme cítit bezpečně. Protože oni s námi korektně jednat nebudou…

Autor: Lumír Němec, THOR TACTICAL

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.