Frontex: Záchranáři ve Středozemí usnadňují činnost pašeráků lidí

Frontex: Záchranáři ve Středozemí usnadňují činnost pašeráků lidí
Popisek: migranti
26 / 04 / 2017, 08:30

Libyjským pašerákům migrantů usnadňuje jejich nezákonné aktivity činnost evropských záchranářů, kteří ve Středozemním moři v souladu s mezinárodními závazky vyprošťují trosečníky. Podle tiskové agentury APA to dnes v Římě prohlásila mluvčí evropské pohraniční agentury Frontex. Humanitární organizace čelí obvinění, že někdy s pašeráky přímo spolupracují. Organizace jako Save the Children, Proactiva Open Arms a SOS Mediterranée takové obvinění odmítají a zdůrazňují, že jejich jediným cílem je záchrana lidských životů.

,,Je zřejmé, že pašeráci v Libyi těží z mezinárodní povinnosti zachraňovat uprchlíky ve Středozemním moři," řekla mluvčí Frontexu Izabella Cooperová. Podle ní záchranné operace lodí Evropské unie a nevládních organizací umožnily pašerákům převážet více osob s nižšími náklady. ,,Počet uprchlíků na palubě plavidel stoupl. Kvalita materiálů nafukovacích člunů se v posledních dvou letech výrazně zhoršila," dodala.

Pašeráci prý také vypravují plavidla s mnohem menším množstvím paliva a potravin. Využívají přitom toho, že záchrana lidských životů je ,,mezinárodní povinností všech, kteří se nacházejí na moři," uvedla Cooperová. Frontex už ze Středomoří vyprostil 90 000 migrantů, informovala mluvčí, aniž by upřesnila období, jehož se tento údaj týká. Dalších 36 000 dorazilo od začátku letošního roku do Itálie, což je o 43 procent více než za stejné období loni.

Státní zástupce ze sicilského přístavu Catania Carmelo Zuccaro o víkendu řekl italskému deníku La Stampa, že má důkazy o tom, že někteří záchranáři působící ve Středozemí jsou s libyjskými pašeráky v přímém kontaktu. Zuccaro od února vede útvar prošetřující podezření, že převaděči si nevládní organizace platí.

Admirál Enrico Credendino, velitel operace EU zaměřené proti převaděčům před měsícem prohlásil, že nevládní organizace jsou pro migranty ,,zvacím" faktorem. Jejich lodě prý dnes čekají na uprchlíky plavící se na chatrných člunech jen těsně za hranicemi libyjských vod.

Italské populistické Hnutí pěti hvězd, které v současné době vede italské průzkumy veřejného mínění, nazvalo záchranáře ,,taxislužbou" pro migranty.

psali jsme:

Frontex obvinil neziskové organizace ze spolupráce s převaděči ve Středozemním moři

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace