Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Uprchlický tábor v Zaatari pro syrských uprchlíků v Jordánsku
Kdo vybírá a prověřuje uprchlíky - kandidáty na přijetí do ČR? FTV Prima odkryla nepříjemnou pravdu o pozadí celé akce s přijímáním křesťanských uprchlíků.
Českou veřejnost pobouřila reportáž na TV Prima, kde si irácký uprchlík stěžuje na kvalitu nabídnutého ubytování, přirovnává jej ke kravínu nebo domu pro zvířata (záleží na překladu). Dále divákům sděluje, jaký měl v Iráku vysoký plat, a že jestli mu nenabídne Česká republika lepší ubytování tak se vrátí zpět. Po odvysílání této reportáže se snesla na televize Prima kritika ze strany některých neziskových organizací a redakce byla napadena z tendenčního a nepřesného překladu.
To ovšem redakce TV Prima vyvrátila a dokázala veřejnosti nejenom, že její zpravodajství není lživé, ale že se nebojí odvysílat i informace, které by na jiných televizích asi odvysílány nebyly.
Na celé této jsou ale zajímavější fakta, která nyní vylézají na povrch. Před příjezdem těchto uprchlíků bylo veřejnosti deklarováno, že se jedná o uprchlíky z Iráku, kteří utíkají před válkou. Což je pravda i není. Jedná se skutečně o irácké křesťany, kteří opustili Irák ve strachu před ISIS. Co už se ale jaksi zapomnělo dodat je to, že před příjezdem do ČR, neobývali žádný uprchlický tábor, ale žili v Libanonu v Penzionu. To také potvrzují i slova muže v reportáži, že se jedná o movitou rodinu.
ČR přijala první křesťanské uprchlíky. Zůstanou nebo odejdou do západní Evropy za příbuznými?
V iráckém Kurdistánu je mnoho uprchlických táborů kde žijí křesťané. Jeden z nich se nachází přímo v centru Erbilu naproti hotelu, který nese jméno Karlovy vary. V těchto táborech žijí tisíce lidí, kteří nejenom nemají peníze na letenku do Libanonu a pronájem penzionu, ale nemají peníze ani na základní životní potřeby a potraviny. Jsou plně závislí na humanitární pomoci. Žijí ve velmi nuzných podmínkách a s nadějí doufají, že jim bude umožněno přemístit se do jiné země.
Nezbývá, než položit otázky Nadačnímu fondu Generace 21 (NFG21), který se na jejich přesídlení podílí a také českým ministerstvům vnitra a zahraničí, která s touto organizací úzce spolupracují při výběru kandidátů a na jejich prověřování.
- Na základě jakých kritérií jsou tedy vybíráni uprchlíci, kterým umožníme vycestování do České republiky?
- Co musí tito chudáci udělat, aby měli šanci uniknout svému krutému osudu? Nechtějí se vzdát svého náboženství, a budoucnosti v Iráku se bojí.
- Proč místo rodiny bohatého Iráčana nebyla přivezena některá z rodin žijících v uprchlickém táboře?
- Kdo rozhoduje o tom, kterým lidem dáme šanci na nový život a kterým ne?
Bez ohledu na to, že celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů z řad jednotlivců i církví.