G7 chce podle Macrona Trumpa přesvědčit o zrušení cel

G7 chce podle Macrona Trumpa přesvědčit o zrušení cel
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Emmanuel Macron
07 / 06 / 2018, 18:30

Obchodní válka se mezi přáteli vést nesmí, skupina G7 proto bude chtít využít nadcházejícího summitu v Kanadě a amerického prezidenta Donalda Trumpa přesvědčit, aby od cel na dovoz hliníku a oceli ustoupil. Po dnešním jednání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Dvoudenní schůzka G7 začne v pátek.

"Nemůžeme vést obchodní válku mezi přáteli, pokusíme se s dalšími členy G7 přesvědčit Trumpa, aby obchodní vztahy normalizoval," řekl Macron. Skupinu ekonomicky nejvyspělejších států světa tvoří Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené království a USA.

Trudeau poznamenal, že na summitu očekává rozsáhlou diskuzi o obchodních záležitostech a že na jednání i přes očekávané nesouhlasné postoje hledí pozitivně. Uvedl rovněž, že američtí partneři budou při jednání s Trumpem upřímně a otevřeně vyjadřovat svou nespokojenost. Kanadský premiér opětovně zdůraznil, že cla jsou nepřijatelná.

"Obchodní válka nikoho šetřit nebude. Jako první na to doplatí američtí pracující," řekl Macron s tím, že Francie chce podobně jako Kanada slušnou cestou Spojené státy přesvědčit argumenty. "Jsou to naši spojenci a my je potřebujeme," dodal s tím, že pokud se USA rozhodnou opustit svoji globální roli, utrpí tím americké hospodářství i obraz Ameriky. "Trump to ví," upozornil.

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku