Geert Wilders uznán vinným z diskriminace. Imigranty z Maroka označil za "špínu"

Geert Wilders uznán vinným z diskriminace. Imigranty z Maroka označil za &quote;špínu&quote;
Autor: Twitter ?@geertwilderspvv|Popisek: Geert Wilders
09 / 12 / 2016, 14:00

Nizozemský soud dnes shledal předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse vinným z diskriminace.Podle listu De Volkskrant už Wilders oznámil, že se proti rozsudku odvolá.

Amsterodam (ČTK) - Obvinění z podněcování k nenávisti ho ale zprostil, informovaly světové tiskové agentury. Prokuratura požadovala uložení pokuty ve výši 5000 eur (asi 135.000 Kč), podle soudce je ale už usvědčení pro demokratického politika dostatečným trestem. 

 Soud uznal Wilderse vinným z diskriminace na základě incidentu z března 2014. Předseda PVV tehdy na setkání s občany před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. "Méně, méně, méně," skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. "Postaráme se o to," slíbil Wilders. Imigranty z Maroka - kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země - přitom označil za "špínu".

Soudce Hendrik Steenhuis dnes uvedl, že Wilders svými výroky Maročany paušálně urazil. Požadovanou peněžitou pokutu mu ale neuložil. Usvědčení ze zločinu je podle soudce pro demokraticky zvoleného politika dostatečným trestem.

Dnešního líčení se Wilders neúčastnil, podle nizozemského tisku ale už oznámil, že se proti rozsudku odvolá. Soudce je zaujatý a dnes "prohlásil Maročany za rasu a usvědčil polovinu Nizozemců", citovala Wilderse agentura Reuters.

 

Wilders už dříve proces označil za frašku, ostudu Nizozemska, výsměch společnosti a za ohrožení svobody slova. Během své závěrečné řeči na konci listopadu rovněž dodal, že ho neumlčí nic než smrt.

V Nizozemsku se v polovině března příštího roku budou konat parlamentní volby. Wildersova PVV je v aktuálních předvolebních průzkumech nejsilnější stranou. Během procesu s předsedou strany v anketách ještě posílila.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace