General Motors chce zavést samořiditelné vozy taxislužby v roce 2019, Plánuje ,,převézt" konkurenci

General Motors chce zavést samořiditelné vozy taxislužby v roce 2019, Plánuje ,,převézt&quote; konkurenci
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: samořiditelný vůz
08 / 12 / 2017, 11:00

General Motors (GM) plánuje zavedení svých samořiditelných vozů taxislužby již v roce 2019. Chce předstihnout svého rivala automobilku Ford, jež má podobný plán na rok 2021.

GM oznámil, že chce zavést samořiditelné vozy taxislužby již v roce 2019, dva roky předtím, než to plánuje konkurence z Fordu. ,,Robotaxi" si bude možné přivolat jednoduše přes aplikaci chytrého telefonu, samořiditelné potom přijede k zákazníkovi, kterého nabere na plánovanou cestu.

psali jsme: Indie zakáže auta bez řidiče. Prý berou lidem práci

GM již investoval do technologie samořiditelných vozů miliardy dolarů a přdpokládá, že právě taxislužba bude hlavním využítím pro budoucí samořiditelné vozy. Jeden z konkurentů GM, kterým je Ford, oznámil v září, že pracuje ve spolupráci s kalifornskou společností Lyft na vývoji vozového parku autonomních aut.

psali jsme: Autonomní vozidla budou na silnicích už za pět let

Stejně jako Ford, Waymo a další velká jména, která pracují dlouhodobě na vývoji samořiditelných vozů, i GM v nich vidí budoucí klíčový mezník v dopravě jako takové. Prezident GM Dan Ammann prohlásil, že pokud bude firma pokračovat v současném nastaveném tempu, bude připravena technologii samořiditelných vozů uplatnit v praxi již v roce 2019. Velkou roli bude hrát v této technologii bezpečnost, doplnil Ammann.

GM přitom věří, že vládní nařízení budou podporovat vývoj samořiditelných vozů v příštích několika letech.

GM vyzkoušela při prvním testu v ulicích San Franciska svůj samořiditelný vůz Chevrolet Bolt, který ujel asi přes 3 kilometry. Jízda trvala 15 minut v hustším provozu města a senzory samořiditelného vozu připevněné na střeše zaznamenaly během jízdy 117 lidí, čtyři kola a 129 aut. Auto nejelo rychlostí více než 30 km/h.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: dailymail.co.uk

 

Autor: Michal Maňák

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace