Generál Šándor: Pořiďte si Panic room a nejezděte do Egypta

Generál Šándor: Pořiďte si Panic room a nejezděte do Egypta
10 / 08 / 2016, 03:15

Ve vysílání Českého rozhlasu mluvil generál v záloze Andor Šándor o tom, jak by se měli lidé připravit na možné hrozby. Zmínil mimo jiné i tzv. Panic room, neboli opevněný prostor v domě.

Celý rozhovor s generálem Šándorem naleznete na stránkách Českého rozhlasu. A co je to tedy onen panem generálem zmiňovaný Panic room?

Pojďme se nejprve podívat, co nám o tomto u nás pořád neznámem výrazu řekne Wikipedie. Safe room nebo též Panic room je opevněný prostor, který je nainstalován v soukromé rezidenci, nebo firmě aby poskytl bezpečný úkryt, nebo skrýš obyvatelům v případě vloupání, neoprávněného vniknutí, teroristického útoku, tornáda, nebo jiné hrozby. Panic room je obvykle vybaveny komunikačními prostředky aby mohly být kontaktovány bezpečnostní orgány. Tolik Wikipedie. Ještě se pojďme podívat, co o svém výrobku píše jeho výrobce The Panic Room Company Ltd. z Velké Británie.  „Panic Room“ je dočasný úkryt s vysokým stupněm balistické ochrany, nezávislou ventilací a zajištěnou komunikací s okolím v případě selhání či vyřazení hlavního zdroje elektrické energie. Tento úkryt poskytuje maximální ochranu před různými druhy útoku, jako jsou například střelba nebo mechanické způsoby vniknutí. Jedná se o nejvyšší stupeň osobní ochrany, který ve spojení s bezpečnostními prostředky jako je alarm poskytne dokonalou ochranu v řádech od několika hodin až po několik dnů.

Historie bezpečnostních místností (panic room/safe room) sahá až do dob faraonů, kteří si ve svých pyramidách nechali vybudovat tajné místnosti, aby ochránili svůj poklad před zloději, nebo katoličtí kněží, kteří si v 17.století vybudovali „Priest holes“  ke své ochraně, dalším příkladem můžou být „hradní úkryty“, které se nacházely v nejhlubší části hradu a byly navrženy tak, aby ochránily hradního pána počas obléhání hradu. Podobných příkladů v našich dějinách nalezneme celou řadu. Od nepaměti si podobné úkryty stavěli mocní a vlivní lidé ke své ochraně, byla to samozřejmost, jen my v poslední době nepřikládáme důležitost své bezpečnosti, ruku na srdce, kdo by si vybral bezpečnostní úkryt v ceně nového auta? Jenže….. Potřebu bezpečnostní místnosti začneme pociťovat až už je většinou pozdě. Bohužel v těchto případech většinou nemáme druhou šanci, reparát, ikdyž bychom v tu chvíli dali všechno bohatství světa abychom mohli vrátit čas a tragédie, kterou jsme svým lehkovážným jednáním odstartovali má nedozírné následky a bude nás provázet po zbytek života.

Proč si pořídit úkryt (Panic room)?

Odpovědí na otázku proč si pořídit domácí úkryt je mnoho ten hlavní je zodpovědnost. Zodpovědnost za životy a zdraví svých nejbližších, rodiny, manželky a hlavně dětí. Člověk dosáhnuvší jisté úrovně by měl určité procento svého jmění věnovat na svou bezpečnost. Čím se dostává výše, tím by si měl uvědomovat, že roste i nebezpečí pro jeho osobu a rodinu, obzvlášť v dnešní době, kdy se sociální nůžky stále více rozevírají, kdy do Evropy přicházejí miliony migrantů z válečných oblastí, mezi kterými je určité procento lidí s nejasnou minulostí, kteří dokáží „řešit problémy“ velice radikálním a brutálním způsobem, jednoduše protože, že v takovém světě museli žít a hlavně přežít. Netvrdím, že se musíme všech obávat, ale určité riziko tady je, jednoduše proto, že budou chtít stejný životní standard, který mají starousedlíci a budou to chtít rychle, ale jejich šance jsou nízké, protože začínají od nuly a ještě s hendikepem v podobě jazyku a vzdělání. Tohle všechno jsou potencionální rizikové faktory dnešní doby, které bychom neměli brát na lehkou váhu, ale abych byl konkrétní přidám pár příkladů k opodstatnění mých slov. Případ první: Útok na rodinu ministra obrany Stropnického.//zpravy.idnes.cz/zapalna-lahev-dum-ministra-obrany-stropnickeho-f53-/domaci.aspx?c=A150609_112059_domaci_jw Není to sice standartní příklad kdy by byl použit Panic room, ale pokud by byla v domě špatně se pohybující osoba, nebo by plameny odřízly cestu z hořícího domu, dává Panic room šanci na přežití jeho obyvatelům, jelikož jsou při výrobě Panic roomu použity speciální proti požární nátěry, které se používají na ropných plošinách a součásti vybavení Panic roomu, samozřejmě na přání klienta jsou i kyslíkové dýchací přísroje. Konstrukce Panic roomu ochrání obyvatele před padajícími předměty atd.

Další typické případy, ve kterých by nainstalovaný Panic room prokazatelně zachránil lidské životy. V sobotu 6.6.2015 kolem 23h v Újezdě nad lesy si sousedé všimli maskované dvojce, která se pohybuje na zahradě u vedlejšího domu, přivolali polici a ta po příjezdu zjistila, že uvnitř je pobodaný muž. Přes rychlý transport do nemocnice se ho lékařům nepodařilo zachránit a muž zraněním podlehl. //praha.idnes.cz/vrazda-r-h-v-ujezde-nad-lesy-ddy-/praha-zpravy.aspx?c=A150608_132206_praha-zpravy_cen  Lupiči přepadli ve středu večer 16.9.2015 rodinnou firmu v Horusicích na Táborsku. Na místě zůstalo sedm zraněných, z toho tři těžce. Jihočeští kriminalisté žádají o pomoc při hledání pachatelů. Přepadená firma se zabývá výrobou součástek pro motocykly. //budejovice.idnes.cz/prepadeni-rodinne-firmy-horusice-dqu-/budejovice-zpravy.aspx?c=A150917_114839_budejovice-zpravy_hro Zatím neznámí lupiči přepadli ve středu večer 16.9.2015 rodinnou firmu v Horusicích na Táborsku. Na místě zůstalo sedm zraněných, z toho tři těžce. Následně zemřeli dva z těžce zraněných. Nebo další, tentokrát zmařený a včas odhalený případ. //zpravy.idnes.cz/gang-pripravoval-prepadeni-bohatych-lidi-a-take-babise-ppf-/domaci.aspx?c=A150806_170435_domaci_jkk Policie v srpnu dopadla devítičlenný gang, který připravoval vyloupení vil několika bohatých lidí z Prahy, mimo jiné dům ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Skupina údajně připravovala i únos jeho dítěte, uvedl ve čtvrtek server Respekt.cz s odvoláním na zdroje z bezpečnostních složek. Babiš informace pro iDNES.cz potvrdil. Tyto případy se odehrály v horizontu čtyř měsíců a jen podtrhují smysluplnost domácí bezpečnostní místnosti, úkrytu nebo panic room ať to nazýváme jakkoli účel zůstává vždy stejný poskytnout bezpečí obyvatelům domu, než dorazí bezpečnostní složky.

Jsem přesvědčen, že toto je jediný účinný způsob ochrany mě a mých nejbližších. Nejednou jsem se osobně setkal s názorem „mám zbraň, ať příjdou…..“ Tyto hrdinské výkřiky a gesta jsou zcela scestné, mylné a promiňte dětinské. Na to se pouze zeptám co rodina, žena, děti? K čemu bude „hrdinovi“ zbraň, když nědo jiný bude držet pistoli u hlavy jeho dítěte a navíc, tihle lidé jezdí často na služební cesty, nemají pevnou pracovní dobu a jejich rodina zůstává doma zcela bez jakékoli ochrany. Bezpečnostní kamery a alarmy nikoho neochrání, pouze upozorní a zdokumentují, nic víc!

Jak by měl vypadat panic room?

Dobrý úkryt by měl být odolný minimálně proti mechanickým způsobům vniknutí a to ze všech stran včetně podlahy a stropu. Měl by poskytovat účinnou ochranu před širokým spektrem útoků zvenčí, proti kterým se chce majitel účinně chránit. Je pouze na majiteli jakou balistickou odolnost si zvolí, mělo by se brát v potaz dostupnost zbraní a tipy zbraní, které se vyskytují v daném regionu. Měl by být absolutně nezávislý na hlavním zdroji energie, v případě nouze by měl být napájen záložním zdrojem elektrické energie. Musí zajistit a umožni nepřetržitou komunikaci při stavu nouze s bezpečnostními a záchrannými složkami. Měl by zůstat skryt zrakům veřejnosti a o jeho existenci by měl vědět jen úzký okruh lidí a uklízečka, ani opravář mezi ně nepatří. Není to zařízení k presentaci a vystavování, je to zařízení poslední obrany před útočníky, a pokud o něm nevěděli, nemohli se na něj připravit a to je další faktor, který zvyšuje obyvatelům úkrytu šance na přežití. Vybavení úkrytu je libovolné, ale neměla by v takovém úkrytu chybět lékárna zaměřená na první pomoc, to znamená škrtidla, obvazy, tlakové obvazy, zkrátka prostředky poskytnutí život zachraňující první pomoci. Dále bych do vybavení úkrytu doporučil dýchací přístroje v případě požáru, nebo dráždivých plynů, chemické WC, protože nevíme, jak dlouho v úkrytu zůstaneme a pod stresem může naše tělo reagovat různě a nepředvídaně. Důležitá je také zásoba vody, přikrývky a matrace, nebo lůžko. Panic room by měl být začleněn do komplexního bezpečnostního systému, do kterého paří prostředky včasného varování, elektronické zabezpečovací systémy, které nás včas upozorní, že přichází nebezpečí a, že se máme jít úkrytu. Pokud nás má panic room ochránit musíme dodržovat určité bezpečnostní postupy, musíme se naučit automaticky reagovat na bezpečnostní rizika a podněty, teprve tehdy nás panic room účinně ochrání. Panic room je v naší krajině doposud neznámý a ojedinělý, ale postupem času přibývá stále více lidí, kterým není lhostejné bezpečí jejich a jejich rodin. Myslím si, že postupem času nás okolnosti donutí přemýšlet nad vlastní bezpečností. Jak jsem psal v úvodu, je to zodpovědnost co by nás mělo přimět se o tuto problematiku zajímat.

Autor: Marcel Havlásek

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.