Generál Šedivý: Důsledky uprchlické krize pocítíme i my. Na Západě už je plno

Generál Šedivý: Důsledky uprchlické krize pocítíme i my. Na Západě už je plno
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org|Popisek: Immigranten beim Grenzübergang Wegscheid
07 / 09 / 2016, 16:30

Generál Jiří Šedivý dává za pravdu ministru vnitra Chovancovi, že na jaře může vypuknout další velká migrační krize.

Bývalý nejvyšší vojenský velitel české armády generál Jiří Šedivý, v současnosti pedagog vysoké školy CEVRO Institut dnes poskytl rozhovor serveru ParlamentniListy.cz. V něm mj. odpovídá i na tyto otázky.

Ministr vnitra Chovanec se nechal v některých médiích slyšet, že další vlnu uprchlické krize očekává na jaře. Německá vláda se také připravuje na zpřísnění tzv. návratové politiky vůči migrantům. Pokud se tak stane, co by měla česká vláda nyní udělat, ať není novou situací zaskočená? 

Myslím si, že ministr Chovanec pravdu má. I když spouštěcím mechanismem uprchlické krize byly války v Sýrii, Iráku, popřípadě v zemích na africkém kontinentu jako například v Nigérii, bylo by bláhové si myslet, že ukončením větších konfliktů se migrační vlna zastaví. Bude pokračovat kvůli suchu i lokálním etnickým střetům dál.

Ekonomičtí běženci, kteří chtějí zajistit lepší životní podmínky pro své rodiny, to nevzdají a my na to musíme být připraveni. Evropa, zvláště ta západní, má už naplněnou svoji kapacitu, a tak ty důsledky teď budou spíše dopadat na středoevropské státy. 

Rakousko nejdřív bylo konformní s politikou Německa, pak ale začalo měnit směr a migrační politice ukázalo stop. Hrozí tam prý kolaps státu. Co tato situace může způsobit a ovlivnit u nás i v Evropě?

Že by hrozil až kolaps Rakouska? To si myslím, že je mírně přehnané tvrzení. Nicméně Rakušané mohou mít s migrací velké potíže, nejsou totiž tak velkou zemí jako Německo, ale jsou pro migranty stejně přitažlivou destinací. Také přes jejich území přešel ohromný počet utečenců, a jak Němci zpřísnili azylové zákony, začalo jich tam zůstávat daleko víc.

A co se týká dopadu na nás, tak se klidně může stát, že se znovu odkloní proud uprchlíků na Maďarsko, který pak bude směřovat dál ke slovensko-české hranici směrem na Německo. Jelikož tam už panují daleko větší restrikce, mohou migranti skončit i u nás. Na to se musíme dobře připravit.

O čem svědčí výsledky ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko? Má Merkelová šanci si ještě zachránit kariéru?

Je to především o tom, co jsem říkal v jedné z předchozích odpovědí o naplnění kapacit Evropy. Právě Německo je na tom stejně, vždyť jen za minulý rok tam přišlo milion uprchlíků. Zasvé tak berou názory, že zachrání přestárlou německou populaci. Já si myslím, že tato očekávání jsou lichá.

Slyšel jsem v televizi rozhovor s jednou německou dámou, která tvrdila, že téměř polovina německých žen si chce do čtyřicítky budovat kariéru a nemíní mít do té doby děti. No to je problém! Proč německá vláda investuje miliardy do vyřešení migrační krize, která může mít nejisté výsledky a značná rizika, a nesměruje raději finance na podporu rodin, tak to bohužel obecně funguje ve většině Evropy včetně Česka.  

Merkelová podporuje tu svoji teorii na podporu migrantů, kterou jí někdo vnukl, ale není s ní mezi veřejností úspěšná. Ukazuje se, jaký je velký názorový rozdíl mezi běžnými lidmi v Německu a jejich politickými špičkami. Proto teď dochází i k radikalizaci na politické scéně, Němci už mají uprchlíků dost.     

Celý rozhovor zde.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org

 

Tagy článku

-->