Generál Šedivý: Jsme ve válce s radikálními islamisty, je to realita

Generál Šedivý: Jsme ve válce s radikálními islamisty, je to realita
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islamisté
26 / 03 / 2016, 19:00

Generál Jaroslav Šedivý se domnívá, že jsme ve válce s radikálními islamisty a je třeba tomu přizpůsobit taktiku boje. V rozhovoru pro DVTV řekl, že válka de facto pokračuje již od zářijových útoků na newyorská ,,Dvojčata" v roce 2001. Podle Šedivého selhaly bezpečnostní mechanismy EU, která upřednostnila při přijímání uprchlíků humanitární hledisko před bezpečnostním.

V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV prohlásil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, že jsme v globální válce s radikálním islamismem, což je nutné brát jako realitu. Hlavní chybu stávajícího stavu vidí v neschopnosti EU při procesu přijímání uprchlíků, když upřednostnila humanitární hledisko před před bezpečnostními riziky.

Šedivý se vyjádřil kriticky na adresu EU i v otázce migrace, která podle něho nebyla dobře ,,absorbována". Poukázal na fakt, že politika ,,otevřené náruče" při přijímání migrantů nebyla rozhodně správným řešením, protože byla otevřena až příliš. S masovým tokem migrantů totiž přišli do Evropy i islamističtí fundamentalisté, kteří zde nadále plánují teroristické útoky.

Bývalý náčelník generálního štábu také hovořil o roli tajných služeb, jež podle některých expertů zcela selhaly. V tomto případě považuje Šedivý spíše za viníka celé situace EU jako celek, protože nedokázala vynaložit větší úsilí na vlastní obranu, což právě souvisí s nezvládnutou politikou ,,otevřené náruče" při přijímání uprchlíků.

Šedivý rovněž nepochybuje o tom, že k teroristickým útokům někdy v budoucnu dojde i v ČR. Není otázkou, zda k nim někdy dojde, ale kdy a kde. Proto je třeba zesílit přítomnost bezpečnostních složek a policie na nejvíce zranitelných místech, například na náměstích či metru a také zvýšit základní povědomost občanů, jak zvládat krizové situace.

Zdroj: DVTV.cz

 

 

Tagy článku