Generál Vlček pro poslance: Národní park ČŠ neměl zpracovanou dokumentaci při zdolávání požáru. Rakušan: Prevence musí mít přednost

Generál Vlček pro poslance: Národní park ČŠ neměl zpracovanou dokumentaci při zdolávání požáru. Rakušan: Prevence musí mít přednost
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Vladimír Vlček
15 / 09 / 2022, 15:00

S obsáhlou prezentací vystoupil ve čtvrtek před poslanci Výboru pro bezpečnost generální ředitel Hasičského záchranného sboru generálporučík Vladimír Vlček. Ta analyzovala průběh hašení červencového požáru v Národním parku České Švýcarsko. Nejedná se však o hodnotící zprávu, jejíž vydání bylo posunuto až na konec září. Výbor po tomto bodu přijal nezvykle ostré a adresné usnesení poslance Karla Krejzy, v němž vyzval vládu ČR, aby se zasadila o změnu filozofie správy v národních parcích zejména pak v Národním parku České Švýcarsko, a to s ohledem na bezpečnost osob a majetkové hodnoty, které se v NP nacházejí.

Prezentace generála Vlčka začala ze široka, kdy v grafech poslancům ukazoval, že za posledních 20 let shořelo 10 milionů hektarů plochy, což je pro srovnání velikost Portugalska. Celkem podle údajů požáry vyšly už na 65 miliard EUR. Vlček připomněl, osobní zkušenost a účast při hašení požáru a razantně odmítl tvrzení zaměstnanců parku, které se objevilo v médiích. „Musím zásadně odmítnout argumenty, že suché dřevo nehoří, to je mimo rámec chápání,“ narážel tak na tvrzení zaměstnanců Parku, které se objevilo v médiích. „ Podle pracovníků parku leží uvnitř Českého Švýcarska milion a půl kubíku na stojato nebo naležato. Z toho je pul milionu zpracovatelného. Leží nám tam při současných cenách tři čtvrtě miliard korun,“ konstatoval Vlček s podivem nad hospodařením.

Protipožární prevence

Každý subjekt má ze zákona povinnost dodržovat požární prevenci. To se však podle Vlčka v tomto případě nestalo. „Pro Národní park nebyla zpracována dokumentace ke zdolávání požáru, na rozdíl od Šumavy, z mého pohledu tomu tak být mělo,“ vyčetl jednu chyb vedení parku včele s ředitelem Pavlem Bendou. Vlček kritizoval i nedostatečné podmínky v oblasti saturace vodou osady Mezná, která jako jediná leží uvnitř Národního parku. „Mezná má 85 objektů a k tomu přítok vody 120 litrů za minutu. Dále dva nadzemní hydranty, které ale nefungují!“ konstatoval Vlček. Jeho následně doplnil ve vyjádření i poslanec za Ano Jiří Mašek. „Hasiči se cítili beznadějně, jelikož tam v kritickou noc z pondělí na úterý zůstaly 24 hodin v podstatě bez vody, resp. čekali na vodu, která nepřicházela,“ uzavřel svůj příspěvek.

Poslance SPD Radek Koten svaluje vinu za stávající vzhled českých lesů a žalostnou protipožární prevenci v Českém Švýcarsku obecně na minulé vlády.„ Exministr životního prostředí Martin Bursík řekl, že kůrovec je jeho kamarád. Od jeho éry se do funkcích v Národních parcích dostali aktivisté, kteří si myslí, že z lesů udělají prales,“ pronesl na adresu bývalého politik Strany zelených.

Nebezpečné soušky

Velké problémy způsobovaly hasičům soušky, torza po mrtvých smrcích. „Soušky prohořívaly vnitřkem stromu. Některé stromy byly naříznuté a zřítily se při hašení. Celkem bylo ošetřeno 120 hasičů, naštěstí žádný úraz nebyl fatální,“ uvedl Vlček a připomněl, že jeden hasič stále zůstává v pracovní neschopnosti, jelikož ho zasáhl padající kmen. Celkem hasiče vyšel požár na 225 milionů korun, počítáno s provozem i škodami u dobrovolných hasičů.

Dvě ohniska?

Zpravodaj bodu a shodou okolností Vlčkův předchůdce ve funkci Drahoslav Ryba (ANO) vznesl na Vlčka dotaz, že má informace o dvou původních ohniscích, které se měly objevit v Malinovém dole a dal to d souvislosti s tím, že standardním postupem parku bylo nechat požáry tzv. vyhořet. Vlček nechtěl jeho tvrzení komentovat do doby, než bude mít kompletní informace z hodnotící zprávy. „Já to nevím, nechci spekulovat, počkáme na šetření policie,“ odpověděl. Pokud by se tato praxe potvrdila, znamenalo by to podle Ryby ve stávajících podmínkách sucha a neprůjezdnosti cest pro hasičskou techniku v NPČŠ obrovské riziko. „Práva jedné skupiny osob končí tam, kde začínají práva druhé skupiny osob,“ uvedl Ryba na obranu poškozených a evakuovaných obyvatel dotčené osady Mezná. V každém případě tato zkušenost z letního požáru podle generálního ředitele uspíší legislativní kroky v zákonu o požární ochraně.

Krejzovo ostré usnesení

Závěru jednání tohoto bodu se zúčastnil i ministr vnitra Vít Rakušan. „Cítím, že přichází spor vnitro versus životní prostředí. Náš senátor Zbyněk Linhart (STAN), stejně jako poslanec Karel Krejza (ODS) interpelovali před lety exministra životního prostředí Richarda Brabce, že je tu nebezpečí, obrovského zničujícího požáru a nikdo s tím nic nedělal. Teď bude mít prevence přednost. Chystá se velká schůzka mezi vedením Ministerstva vnitra, Ministerstva životního prostředí a Generálním ředitelstvím hasičů,“ zkonstatoval Rakušan.

Výbor závěrem přijal v podstatě jednotně usnesení (zdržel se jen poslanec STAN Martin Exner), doplněné vládním poslancem Karlem Krejzou, v němž vyzval vládu ČR, aby se zasadila o změnu filozofie správy v národních parcích zejména pak v Národním parku České Švýcarsko, a to s ohledem na bezpečnost osob a majetkové hodnoty, které se v NP nacházejí.

Zdroj: Výbor pro bezpečnost

Tagy článku

-->