Génius Mára, vysmátý Babiš, Sobotka v koutě. Máme tu novou politickou revoluci?

Génius Mára, vysmátý Babiš, Sobotka v koutě. Máme tu novou politickou revoluci?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
26 / 10 / 2017, 16:00

Několik okamžiků z voleb názorně ukazují, co se v těchto parlamentních volbách vlastně stalo - Odborník na sociální sítě Marek ,,Mára" Prchal v objetí vysmátého Andreje Babiše či premiér Bohuslav Sobotka, který by nejraději z Lidového domu ani nevycházel.

Parlamentní volby přepsaly politickou mapu takovým způsobem, že to nečekal asi nikdo. To, že se od ANO očekávalo vítězství, bylo nabíledni a více než jasné, nicméně, to, že na druhé straně tolik ztratily tradiční politické subjekty, se asi nedalo úplně předpokládat.

psali jsme: Babiš slaví drtivý triumf. Sociální demokraté dostali smrtící úder na solar

Strany, na něž jsme zvyklí již téměř 28 let, selhaly na celé čáře. Volby tak potvrdily zásadní přeskupení voličských skupin, které, jak se ukázalo, přestaly tradičním stranám a jejím reprezentantům prostě věřit. Do popředí se dostávají nová populistická či krajně pravicová hnutí, jež dokáží svými jednoduše podanými hesly přilákat desetitisíce, ba i statisíce nových voličů, kteří předtím volili právě tradiční strany.

Kromě Babišovy schopnosti prodat úspěchy ve vládě a jiných faktorů zde sehrály klíčovou roli i sociální média, které Babiš a jeho spolupracovník Marek Prchal vytěžil doslova na maximum. Babiš na náš mluvil prakticky odevšad, ze svých akcí si natáčel videa, byl aktivní v komunikaci s lidmi na Facebooku a dalších sociálních sítích, aniž by se to lidem zajídalo. Právě naopak. Podobného kroku v takovém rozsahu však nebyly tradiční strany schopné, protože se o to ani v dostatečné míře nepokusily.

psali jsme:  Doplaví se Piráti až do Poslanecké sněmovny?.

Druhým vzkazem těchto voleb je riziko vládního angažmá těchto stran s hnutím ANO. Na příkladu ČSSD jsme názorně viděli, že ANO v podstatě za čtyři roky společné vlády zlikvidovalo velkou stranu (v roce 2013 měla ČSSD ještě 20% hlasů, v roce 2010 22%, za což Jiří Paroubek tehdy odstoupil). Je přirozené, že ostatní strany budou muset být velmi obezřetné k tomu, aby kývaly na Babišovu vládní vábničku. Vzhledem k tomu, že hnutí ANO je hegemonem současné politické scény, její možní vládní spojenci budou vždy juniorními partnery, a podle toho k nim bude Babiš přistupovat, respektive s nimi zacházet. 

Z voleb také jasně vyplynul fakt, že předvolební kampaň nebyla o tradičním pravolevém střetu, který se prakticky za několik let vytratil, na čemž opět vydělal Babiš. Nebyl totiž konfrontován tak, aby v zásadních věcech ,,přiznal barvu", a nepostavil se na jednu či druhou stranu, aby mu to nezpůsobilo odliv voličů z pravice či levice. Jako by se politické strany této konfrontace bály a vůbec ji nevyhledávaly.

psali jsme: Olga Havlová: Tunel jménem lithium aneb druhé OKD pod taktovkou ČSSD

Volby tak překreslily politickou mapu k nepoznání. Levice je po těchto volbách téměř v troskách (součet mandátů KSČM a ČSSD je pouhých 30!), pravice oslabená, až na ODS. Triumfálním vítězem je Andrej Babiš, kterému jeho kauzy neuškodily, ale dokázal je pomocí zručného politického marketingu přetavit ve svou výhodu. Tradiční politické strany budou mít co dělat, aby se vrátily opět na pozice, na nichž si zvykly po dlouhá léta být.

Tagy článku