Genový terorismus: Předpověděl Dan Brown budoucnost?

Genový terorismus: Předpověděl Dan Brown budoucnost?
Autor fotografie: DollarPhotoClub|Popisek: Ilustrační obrázek
04 / 08 / 2015, 09:15

Byla myšlenka, kterou Brown rozvinul ve své poslední knize Inferno zcestná? Vědci se obávají, že ne.

The Independent přinesl informaci, že experti se obávají zneužití pokroku v genetice k teroristickým účelům - tedy tomu, co Brown tak sugestivně v Infernu popisuje.

Inferno

Nově lze docílit změn v dědičnosti genů tak, aby došlo ke změně v celé populaci. Je možné generovat geneticky modifikované organismy, které se mohou šířit volně v přírodě. Optimálně by tak bylo možné zlikvidovat například komáry šířené nemoci jako je žlutá zimnice nebo malárie, nebo odstranit invazivní druhy jako například krysy nebo ropuchy obrovské.

Vědci věří, že ve špatných rukách mohou nové technologie představovat vážné nebezpečí pro životní prostředí nebo lidské zdraví. Geneticky modifikované geny je možné šířit v lidské populaci jako virové infekce a jejich vytváření bude jednoduché a levné.

„Tak, jako můžeme pomocí genových změn dosáhnout toho, aby moskyti přestali být přenašeči parazita malárie, bylo by možné je geneticky změnit, aby se stali přenašeči smrtících bakteriálních toxinů na lidi,“ tvrdí genetik David Gurwitz z Tel Aviv Univerzity.

Skupina vedoucích genetiků proto volá po mezinárodních pravidlech, které se budou vztahovat na výzkumníky, kteří chtějí rozvíjet genové technologie. Přísná bezpečnostní opatření mají zabránit náhodnému úniku "super" geneticky modifikovaných organismů, které jsou schopny rychle se šířit ve volné přírodě.

Laboratorní experimenty na octomilkách jasně ukázaly, že modifikovaný gen zavedený do jednoho jedince je schopen během několika málo generací infikovat celou populaci a to i navzdory běžným pravidlům genetiky, která šíření zpomalují.

Genetické manipulace by mohly pomoci zastavit nemoci šířené hmyzem a selektivně zlikvidovat škůdce, plevel a invazivní druhy.

Vědci přirovnávají genetické změny k jaderné reakci, protože upravené geny se mohou bez další pomoci šířit v populaci, a to i v případě, že tato úprava není pro organismus výhodná.

Zdroj: The Independent

Tagy článku