GhostSec - hackeři se spojili a masivně útočí proti islámským radikálům. Odhalují teroristické útoky, blokují weby

GhostSec - hackeři se spojili a masivně útočí proti islámským radikálům. Odhalují teroristické útoky, blokují weby
18 / 09 / 2015, 14:45

Nová forma boje proti terorismu na internetové síti. V hledáčku hackerů jsou tisíce IP adres, účty na sociálních sítích, weby i Dark Web...Náboráři IS jsou i v Česku. Jeden z nejčtenějších článků byl zveřejněn přesně před měsícem.

Server Epoch Times zveřejnil článek o skupině hackerů, kteří na internetové síti získávají informace o plánovaných teroristických akcích islámských radikálů, blokují jejich účty na sociálních sítích a dokonce informují bezpečnostní složky v ohrožených státech.

Povedlo se jim dokonce odhalit plán sebevražedného útoku proti britským a židovským turistům na tuniské Džerbě. Sledovali komunikaci bojovníků IS na sociální síti a informace předali policii. "Předali jsme informace našim kontaktům a o dva dny později jsme byli informováni, že díky našim zjištěním se podařilo plán překazit", potvrdil v emailové komunikaci jeden z hackerů pod přezdívkou DigitaShadow a "provozní ředitel" skupiny Ghost Security.

Stejní hackeři stojí za překažením teroristického útoku, který IS plánoval na východním pobřeží USA. DigitaShadow uvedl, že "přes jeden z prominentních účtů zachytili předávání informací o aktivizaci šesti teroristických buněk v New Yorku s cílem vypálit NYC."

Sympaťáci z GhostSec pracují bez jakéhokoliv státního dohledu, bez byrokracie a právních omezení, která běžně omezují a utlumují podobné akce prováděné vládními organizacemi. Dokáží infiltrovat náborové sítě IS, získávat informace o teroristických útocích a přitom se nestarají o politické dopady tohoto jednání nebo o názor veřejnosti. Jejich snahou je bojovat proti IS online na světové síti, což představuje úplně novou formu boje proti terorismu. 

Ghost Security byla založena skupinou špičkových hackerů  a to nedlouho po útoku islámských radikálů na redakci Charlie Hebdo v lednu letošního roku. DigitaShadow k tomu uvádí, že "mnoho lidí, včetně nás si v tu chvíli uvědomilo, že se nejedná o izolovaný problém Blízkého východu, ale že každý z nás se může stát obětí teroristů. Vytvořili jsme proto skupinu, která bojuje proti islámskému státu online s cílem ochromit jejich digitální infrastrukturu."

Ředitel společnosti Kronos Advisory, který se zabývá problematikou bezpečnosti a globálního džihádu, Michael Smith uvedl v telefonickém rozhovoru, že informace předané od GhostSecu "byly užitečné při koordinaci opatření proti teroristickému útoku v Tunisu."  

GhostSec tvrdí, že za posledních sedm měsíců zablokoval 57 000 účtů na sociálních sítích a nejméně 100 webových stránek používaných pro nábor nových bojovníků, šíření propagandy a plánování útoků. GhostSec v naprosté tajnosti sleduje řadu webových stránek islámistů včetně těch, které jsou umístěny na darknetu. 

Pentagon bude monitorovat Dark Web, za vším je hrozba teroristických útoků

GhostSec má seznam zájmových osob a webových stránek, včetně IP adres, různých náborářů a příznivců IS. Naposledy seznam obsahoval 791 účtů na Twitteru, 11 účtů na Facebooku, emaily a další údaje. 

Polovina IP adres náborářů je na území  bývalého sovětském bloku, většinou v Rusku. Ale také ve Slovinsku, České republice, Litvě, Bulharsku, a Arménii.

GhostSec pracuje v takzvané šedé zóně. Hackeři obvykle nespolupracují s vládními agenturami a vlády naopak nechtějí spolupracovat s hackery, kteří skrývají svoji identitu.  

GhostSec

GhostSec také úzce spolupracuje s další hackerskou skupinou "CtrlSec", která shromažďuje poznatky od hackerů po celém světě.  Řada webových stránek IS je umístěna na soukromých serverech v USA a GhostSec se raději vyhýbá útoků na tyto stránky, aby americká vláda nepokládala jejich iniciativy za útok na americkou infrastrukturu. "Chtějí se vyhnout všem možným problémům, jsou velmi opatrní a musí je to stát hodně úsilí" uvádí Smith.

"Naše informace pomáhají zvýšit bezpečnost lidí po celém světě. Islámský stát představuje riziko pro každého občana od Paříže po nejmenší americké město. Každý je v ohrožení a někdo je musí bránit."

Digitální boj s terorismem

Islámský stát postavil vlády a tajné služby na celém světě před nový problém -jak bojovat s digitálním džihádem. Vždyť jen díky internetovým náborářům odešlo bojovat do Sýrie a Iráku nejméně 20 tisíc lidí z 90 zemí. A úřady v těchto zemích nejsou schopny zastavit radikalizaci ve jménu IS na internetu a sociálních médiích.

Američtí vyšetřovatelé přiznávají, že jsou zahlceni objemem online aktivit IS a nejsou schopni "držet krok" s těmito aktivitami. Navíc podle Smithe, islámští radikálové čím dál více využívají Dark Web jako virtuální a bezpečné útočiště. A v této oblasti jsou oficiální bezpečnostní složky absolutním nováčkem, na rozdíl od hackerů, pro které je to známá a prozkoumaná oblast.

GhostSec je rozdělena do čtyř divizí. Provozní tým dohlíží na celou jednotku a vydává pokyny, technologický tým zajišťuje efektivní nástroje k boji proti ISIS, vyšetřovací tým infiltruje sítě ISIS a shromažďuje informace, a to i na Dark Webu, zatímco výzkumný tým shromažďuje údaje o zpravodajství a propagandě IS.

"Naši agenti jsou různí lidé z celého světa se zkušenostmi z vojenské a počítačové bezpečnosti," řekl DigitaShadow s tím, že na rozdíl od vládních agentur, "nesledujeme pouze nepřátelé, naše útočné schopnosti jsou takové, že můžeme způsobit škodu komukoliv." 

"Islámský stát je velmi závislý na internetu a sociálních médiích, a používá tyto platformu jako svou hlavní komunikaci," řekl DigitaShadow. "Narušení jejich infrastruktury zachrání lidské životy a zpomalí to jejich schopnost rekrutovat nové bojovníky IS." 

Zdroj: epochtimes.comghostsec.org

 

Tagy článku