Exkluzivně: GIBS a policie odposlouchává 15 novinářů a jejich zdroje: Přibila, Spurného, Kubíka a další

Exkluzivně: GIBS a policie odposlouchává 15 novinářů a jejich zdroje: Přibila, Spurného, Kubíka a další
10 / 04 / 2018, 18:30Hromadné sdělovací prostředky, naposledy Česká televize, dávají prostor novinářům Jaroslavu Kmentovi, Janku Kroupovi a Sabině Slonkové. Ti si prostřednictvím nich stěžují, že se je policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) snaží odradit od další práce. V posledních měsících totiž museli podle svých slov opakovaně vypovídat ke kauzám, v nichž se objevuje i jméno premiéra v demisi Andreje Babiše.

Na tom, že má trojice novinářů prostor svá podezření v médiích osvětlovat, by nebylo nic špatného nebýt jednoho zásadního problému: doposud ani jeden ze zmíněných nepředložil jediný důkaz, že by za jejich údajným vyšetřováním stál právě Babiš, jak naznačují.

Dva důvěryhodné zdroje z Útvaru zvláštních činností securitymagazinu.cz potvrdily: „V současnosti je v České republice odposloucháváno celkem patnáct novinářů a osob, které s nimi spolupracují, a to na pokyn Vrchního státního zastupitelství. Je mezi nimi Marek Přibil, Jaroslav Spurný, Sabina Slonková, Jaroslav Kmenta a další. K trojici, co o tom hovoří v televizi, se informace dostala od vysokého důstojníka z vedení ÚZČ SKPV Policie ČR. Obdoba roku 2006.“

Za tímto účelem byly podle zdrojů vybrány expozitura GIBS v Liberci pod vedením plukovníka Kopala, který je přítelem státního zástupce Adama Bašného.

Paradox

Co se týká tohoto vyšetřování GIBS, premiér v demisi sám usiluje o odvolání inspekčního šéfa Michala Murína, takže se zdá být opravdu přitažené za vlasy, že by Murín na Babišovo přání na trojici novinářů vyvíjel prostřednictvím výslechů nátlak. V GIBS zuří naopak válka mezi Murínem a jeho náměstkem, který je pravou rukou Šlachty (ten nyní odmítl post krajského ředitele v Praze).

Navíc nejde ani o výslechy, nýbrž o prosté podávání vysvětlení, kdy v případě ústecké kriminálky (další vyšetřování) vypovídal i samotný Babiš.

Novináři mohou podle tiskového zákona, který upravuje práva a povinnosti vydavatelů periodického tisku, odepřít vyšetřovatelům prozradit, kde a od koho citlivé informace (často se týkají živých trestních kauz) získali.

psali jsme: Výzva k rezignaci šéfa GIBS aneb jak to bylo s Murínem a Gáboríkem

Ke kolegům se naopak nepřidal investigativní novinář týdeníku Respekt Jaroslav Spurný. Má za to, že o nátlak nejde. „Já samozřejmě ty případy přesně znám a vím, proč vypovídal Kroupa, vím, proč vypovídal Kmeta, vím, proč vypovídala Slonková, a ty případy jsou skutečně naprosto rozličné a vůbec spolu nesouvisí,“ uvedl Spurný.

Policie: Je to nesmysl

Kmenta z magazínu Reportér, Kroupa z ČRo a Slonková ze serveru Neovlivní.cz upozornili, že jim od inspekce a policie přišla série předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. V daných věcech už přitom na úřadech vypovídali.

„Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování mají nás a naše zdroje kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce,“ uvedli novináři. Podle nich je akce „zjevně koordinovaná“ a jejím vedlejším cílem je kriminalizovat investigativní žurnalistiku. „Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvoláváni, spojuje jedna osoba: premiér v demisi Andrej Babiš,“ uvedli.

Policie následně odmítla, že by k jakémukoli zastrašování docházelo. „Policie České republiky v žádném případě nikoho nezastrašuje, její činnost vždy sleduje účel trestního řízení, které je dozorováno příslušným státním zastupitelstvím,“ uvedla v prohlášení.

Prohlášení novinářů komentoval také ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z ANO. „Někdy se mi zdá, že někteří zástupci novinářské obce mají pocit, že stojí mimo zákony,“ uvedl a zdůraznil, že o případu nic neví. „Pokud je někdo prověřován, zda nespáchal trestný čin, je to automaticky nepřípustný tlak? Jestli spáchal trestný čin, tak by to asi mělo být prověřováno,“ doplnil.

Kroupovy výslechy

Vyšetřování probíhá například na kriminálce v Ústí nad Labem. Kromě Kroupy a Slonkové se tam musela dostavit nejen celá řada tuzemských novinářů, ale i policistů a politiků včetně Babiše. Tamní vyšetřovatelé mají na starosti šetření úniků z živých spisů. Konkrétně jde o kauzu Beretta. Úniky z tohoto citlivého spisu totiž disponovali někteří novináři ať už z ČRo nebo Lidových novin. Vypovídal zde Spurný, Slonková, Ondřej Golis, Marek Přibil a další.

psali jsme: GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. V hledáčku má advokátní kanceláře

Současně bylo zjištěno, že Kroupa „nakupoval“ informace od bývalého exnáměstka GIBS Dušana Brunclíka, jelikož se s těmito skutečnostmi Brunclík neváhal pochlubit, a to i jiným žurnalistům. A ti to policistům řekli. Podobně nestandardním způsobem spolupracoval Kroupa s někdejším funkcionářem policejního prezidia Bronislavem Šabršulou. Policii zajímaly i jeho vazby na plukovníka Davida Záhorského (†43), jenž spáchal loni na podzim sebevraždu.

Redakce securitymagazinu.cz disponuje písemným prohlášením vysokých policejních důstojníků a důkazy (může jít například o audionahrávky), že Záhorský na ně poskytoval telefony a citlivé kontakty právě Kroupovi, a to – podle jejich slov – i za účelem kompromitace dalších lidí. „V jednom případě Kroupa přemlouval kolegu Záhorského, aby vypovídal proti jinému plukovníkovi,” uvedl vysoký policejní důstojník.

Záhorský předtím pracoval na Policejním prezidiu u tehdejšího architekta policejní reorganizace – náměstka Zdeňka Laubeho. Publicista Erik Best upozornil, že „Kroupa se stal čelným podporovatelem reorganizace,“ s tím, že ta nikoho z investigativních novinářů nepřiměla k činu „podívat se na zločinné spiknutí zahrnující právníky-lobbisty ČSSD, politiky, nejvyšší policejní „hlavouny“ a tak dále.

Faktem také je, že když detektivové z dnes neexistujícího ÚOOZ spustili akci s názvem Beretta, jež mířila na citlivá místa v policii i mimo ni, byl Záhorský jedním z těch, o které se rovněž zajímali. ÚOOZ zjistil, že byl v kontaktu s několika lidmi, kteří v kauze přímo figurovali.

ÚOOZ kauzu popsal jako dlouhodobé obchodování s policejními informacemi. Beretta skončila – prozatím – obviněním detektiva Radka Holuba, žalobkyně Dagmar Máchové a mimo jiné i exvyšetřovatele Igora Gáboríka.

Policii také zajímaly Kroupovy kontakty na Vojtěcha Csabiho, jednatele společnosti FAU, o které na odposlechu mluvil Babiš a jenž je vyšetřován policií pro daňové úniky. Podle kriminalistů firma spadající pod FAU před lety neodvedla DPH ve výši přes 200 miliónů z obchodu s naftou. Případ dozoruje olomoucká pobočka Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Případ zdroje Slonkové

Jejich kolegyně Slonková v Ústí nad Labem zase mimo jiné vypovídala kvůli tomu, že byla v kontaktu s J. Z., který údajně hacknul twitterový účet, na němž anonymní skupina skrytá za jméno důstojníka StB Julia Šumana zveřejňovala diskreditační informace o Babišovi.

Čtyřicetiletý IT specialista J.Z. se jí ozval sám. „Založil jsem účet Julia Šumana, ale ukradli mi ho. S těmi útoky na Babiše nemám nic společného,“ sdělil v její reportáži. Jako důkaz, že má k účtu přístup, nechával na něm novinářům vzkazy.

J.Z. sám v Praze, kam za ním ústečtí vyšetřovatelé přijeli, absolvoval výslech. Policistům pak podle informací Securitymagazinu.cz řekl, že byl letitým zdrojem Slonkové, aniž by o tom pořádně věděla a že stojí za řadou jejích článků.

Odposlechy nasadila GIBS

Co se týká vyšetřování na liberecké GIBS, které probíhalo z pokynu šéfa inspekce Murína, zde podával vysvětlení nejprve Kroupa a Přibil. Týkalo se Kroupova loňského článku, kdy se prokázalo, že lživě obvinil vysokého úředníka finanční správy, že Přibilovi vynášel citlivé informace.

„Existuje pádné podezření, že Kroupa tak činil na přání svého zdroje – pana Blahuta, někdejšího náměstka zahraniční rozvědky. Na oba zmíněné novináře a další lidi, které Kroupa v článku zmínil, byly nasazeny odposlechy,“ sdělilsecuritymagazinu.cz dobře informovaný zdroj.

„O těch odposleších vím, jelikož si policejní inspekce, kam podal na základě Kroupova článku trestní oznámení šéf Generálního finančního ředitelství, chtěla zřejmě ověřit, zdali si Kroupa ve vymýšlel, anebo nikoli. Co se týká podání vysvětlení, žádný nátlak ze strany vyšetřovatelů liberecké GIBS jsem nepociťoval. Naopak bych řekl, že byli na rozdíl od jiných profesionální a korektní,“ uvedl Přibil.

psali jsme: Murín měl dva měsíce odposlech za přístrojovou deskou auta

Investigativní novinář Jan Hrbáček současně informoval, že Vrchní státní zastupitelství v Praze před necelými dvěma lety vypracovalo materiál, který byl deklarován jako ochrana novinářů před bezdůvodnými odposlechy. Fakticky ale prý státní zástupce naopak instruuje, jak mají průlom osobních svobod novinářů odůvodnit, aby je soudy bez pochybností přijaly.

Kmenta a Krakatice

Na výslechu na GIBS byl i Kmenta, bývalý redaktor Mladé fronty Dnes. Jde však o jiný případ: Inspektor liberecké GIBS Jan Večerník se ho ptal na úniky v letitém případu protikorupční policie pod krycím názvem Krakatice. V rámci vyšetřování Krakatice byl v tomto spisu před drahnými lety detailně zmapován průnik bossů českého podsvětí do politiky.

Kvůli stejné věci jako Kmenta byl vyslýchán i někdejší operativec protikorupční policie Karel Tichý, který na Krakatici pracoval. „GIBS, pracoviště Liberec, vede v daném případu prověřování, ale konkrétní úkony trestního řízení nebudeme komentovat,“ potvrdil informace České justice mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

Tagy článku