GIBS obvinila dva lidi kvůli korupci a únikům ze spisů - jde o odvetu kvůli "kauze Langer"?

GIBS obvinila dva lidi kvůli korupci a únikům ze spisů - jde o odvetu kvůli &quote;kauze Langer&quote;?
Autor fotografie: Ilustrační foto|Popisek: Zásah GIBS prý není odvetou za operaci Vidkun
22 / 10 / 2015, 08:30

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva lidi v kauze údajného přijímání úplatků, podplácení a úniků informací z policejních spisů. Jeden z nich je policista, který pracoval jako vedoucí oddělení.

ČTK to řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Žalobci důrazně odmítli, že by šlo o odvetu za zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) z minulého týdne v Olomouckém kraji. O zásahu GIBS na ÚOOZ včera informoval server Lidovky.cz, podle jehož neoficiálních informací odvedli inspektoři detektiva z odboru násilí.

Podle Zenklové GIBS zahájila trestní stíhání dvou lidí, z nichž jeden je příslušníkem útvaru policie s celorepublikovou působností v postavení vedoucího oddělení. Policistovi hrozí až 12 let vězení za přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru. Druhému obviněnému hrozí až šest let vězení za podplácení.

"Jednání spočívá zejména v neoprávněném zjišťování a následném sdělování informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolané osobě na základě jejího požadavku k vytipovaným osobám z podnikatelského a veřejného prostředí a k firmám, a to částečně za odměnu," sdělila Zenklová.

O ÚOOZ a GIBS se v posledních dnech v médiích psalo zejména v souvislosti s operací Vidkun. Minulý týden policie rozjela rozsáhlou akci, která je spojována s korupcí za výstavbu solární elektrárny Ševětín. ÚOOZ má podle Neovlivni.cz podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních aquaparků či výstavba jezdeckého klubu. Vyslýchán byl také bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který údajně aktivně ovlivňoval i dění u policie a předával policejní informace hejtmanovi Olomouckého kraje Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD).

Kauzu údajné korupce v policejních řadách ale vyšetřuje sama policie, a nikoliv GIBS, která se kriminalitou uvnitř policie zabývá. V sítu policie skončili kromě hejtmana Rozbořila, podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Podle informací, které se v minulých dnech objevily v médiích, se detektivové při vyšetřování kauzy zajímali i o vedoucího olomoucké pobočky GIBS Tomáše Uličného.

Žalobci však odmítli, že by zásah byl odvetou za akci v Olomouckém kraji.

"Trestní řízení v této trestní věci bylo zahájeno GIBS již v roce 2014, probíhalo pod dozorem státního zástupce a vyhodnocené důkazy zajištěné prověřováním vyústily v zahájení trestního stíhání konkrétních osob, a to zcela v souladu s trestním řádem," zdůraznila mluvčí pražského městského státního zastupitelství.

Zásah GIBS z tohoto týdne je podle vnitra standardní činností.

"I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat, a to včetně prováděných úkonů pod dozorem státního zástupce. Předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě," uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Údajně nadstandardní vazby mezi policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým z olomoucké kauzy už před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala olomoucká odbočka GIBS, která však případ odložila. Vysvětlení celé kauzy bude chtít po šéfovi GIBS Ivanu Bílkovi premiér Bohuslav Sobotka.

Zdroj: ČTK

Tagy článku