Gigantický ledoborec ponese ve vojenské verzi rakety a děla

Gigantický ledoborec ponese ve vojenské verzi rakety a děla
Autor fotografie: oaoosk.ru|Popisek: Lider
31 / 07 / 2016, 15:15

Ledoborec nové generace s atomovým pohonem, třída "Lider" Projekt 10510 se začal projektovat v roce 2016. Nový ruský atomový superledoborec, bude schopen celoroční práce ve vysokých zeměpisných šířkách v Arktidě.

Podle prezidenta Spojené loďařské korporace Alexeje Rachmanova bude konstrukce lodi trvat asi rok a půl, ale pak se bude už jen rozhodovat o financování a v jaké fázi vývoje se bude moci položit první část lodi a začít stavět.

Ledoborec "Lider"

Ledoborce třídy „Lider“ ale neznamenají, že se zastaví práce na menších ledoborcích Projektu 22220. Ledoborců Lider musí být tolik, kolik je potřeba. Díky unikátní schopnosti prolamovat až 4 metrový led bude nasazován na zvláštní úkoly a není nutný nijak veliký počet lodí této třídy.

Psali jsme: Video: Spuštění atomového ledoborce Arktika na vodu

Hlavním úkolem těchto ledoborců bude poskytovat celoročně průplav severní námořní trasou pro lodě o výtlaku až 100 000 tun a o šířce 50 metrů, a provádění různých expedic do Arktidy. 

Psali jsme: Ruský Connery za kormidlem atomového ledoborce

Výkon reaktoru bude 110 MW, délka gigantického ledoborce bude 205 metrů a výtlak prázdné lodi minimálně 55 000 tun.

Z projektu Lider bude vyvinut i ledoborec pro ruské námořnictvo s nižším výkonem 60MW a schopností prorážet led do tloušťky 2 metry při rychlosti 14 uzlů. Při rychlosti nižší bude schopen prolomit až 4,5 metru!

Bonusem bude schopnost nést dělové a raketové zbraně.

Zdroj:  The Independent Barents Observer,Bastion-opk.ru 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.