Goebbelsova sekretářka necítí vinu za nacistické zločiny

Goebbelsova sekretářka necítí vinu za nacistické zločiny
Autor fotografie: Breve Storia del Cinema|Popisek: Hitler a Goebbels během projekce v UFA (1935).
18 / 08 / 2016, 16:30

Brunhilde Pomselová tvrdí, že šlo jen o ,,obyčejnou práci".

Goebbelsova sekretářka, 105letá Brunhilde Pomselová, v rozhovoru pro list The Guardian řekla, že má v souvislosti s nacistickými zvěrstvy svědomí čisté. Prý neměla tušení, že se zločiny v takovém rozsahu vůbec dějí.

Pomselová nastoupila do kanceláře říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse v roce 1942 a začala zde pracovat jako sekretářka. O holocaustu a jiných zločinů proti lidskosti, které se odehrály za druhé světové války, nevěděla:

,,Sama jsem nic špatného neudělala. Viním se jen z toho, že jsem se nezajímala o politiku,"

Svou osobní vinu Pomselová odmítá: 

,,Byla jsem dostatečně stará na to, abych rozeznala jejich lži. To bylo ode mě hrozně, hrozně hloupé, Necítím se vinna. To byste museli vinit celou německou populaci, že nezabránila nacistům dostat se k moci. Když mě ministerstvo najalo, nemohla jsem odmítnout," 

Pomselová brala práci pro obávaného šéfa říšské propagandy jako ,,obyčejnou práci". Ke Goebbelsovi v rozhovoru pro The Guardian podotkla, že to byl ,,atraktivní muž, který i přes svůj tělesný hendikep (tzv. koňská noha) byl vždy perfektně oblečený a elegantní. Ke konci války, kdy bylo jasné, že nacistické Německo válku nevyhraje, prý zajišťovala Goebbelsovi i Hitlerovi dostatečné množství alkoholu.

I když Pomselová popírá jakoukoliv osobní vinu, přesto byla popotahována soudy a musela si po skončení druhé světové války odsedět pětiletý trest. V šedesátých letech pracovala jako asistentka v televizi a potom odešla do důchodu.

 

Zdroj: welt.de

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.