Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám
Autor fotografie: cz.dollarphotoclub.com/Bacho|Popisek: Šifrování dat
29 / 09 / 2014, 16:15

Zdroj: rt.com /
Šifrování dat v operačních systémech Android a iOS neumožňuje získávat údaje z mobilních telefonů a tabletů - to rozčílilo ředitele FBI.

Ředitel americké FBI James Comey minulý čtvrtek při tiskové konferenci otevřeně kritizoval úsilí Applu a Googlu chránit soukromí svých uživatelů pomocí šifrování. Apple i Google nemohou, a to ani na základě soudního příkazu, zpřístupnit uživatelova data.

James Comey při projevu 4.9.2013 - jmenování do funkce ředitele FBIPodle ředitele FBI nové iPhony a Androidy tak ochrání především zločince, protože se nebudou obávat, že by data získala tajná služba. Použil obvyklé výrazy o "teroristické hrozbě", které jsou s oblibou užívána americkou vládou a tajnými službami od 11.září 2001, a to kdykoliv a kdekoliv na světě, jak se jim to hodí. Comey řekl, že nechápe, proč by tyto společnosti měly „na trh zavádět něco, co lidem výslovně umožňuje stavět se mimo zákon.“

Apple uvedl v prohlášení , že "osobní údaje, jako jsou fotografie, zprávy (včetně příloh), e-maily, kontakty, historie, obsah iTunes, poznámky a hovory, jsou zaheslovány a protože Apple nemůže obejít přístupový kód, nemůže mít ani přístup k těmto datům….Není ani technicky možné, abychom vyhověli požadavkům americké vlády k předání těchto dat uložených v našich zařízeních se systémem iOS 8"

Společnost Google oznámila, že je stejného názoru v otázce předávání dat orgánům činným v trestním řízení a její mluvčí dodal, že „Jako součást naší další Android verze bude šifrování ve výchozím nastavení, takže ani nemusíte přemýšlet o jeho zapnutí."

Podle nedávné studie ovládá Android 52,1 % a Apple 41,9 % podílu na trhu.


Ředitel FBI jako bývalý právník, hlavní prokurátor státu New York a náměstek amerického ministra spravedlnosti, by především měl znát Čtvrtý dodatel Ústavy USA, který chrání občany "před prohledáváním, zatýkáním a zabavováním majetku bez konkrétního soudního příkazu nebo bez důvodu opravňujícího věřit, že byl spáchán zločin. Nejvyšší soud z tohoto dodatku a některých dalších odvodil některá práva týkající se soukromí osob. (zdroj: cs.wikipedia.org). 

Psali jsme také:

Cestující mohou mít zapnuté mobily a tablety i za letu, ale jen v Evropě

Návod, jak hacknout PIN u iPhone a dalších zařízení

Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

Letíte do USA? Pozor, zpřísnila se bezpečnostní opatření

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace