GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek
Autor fotografie: GOOGLE|Popisek: GOOGLE PROJEKT WING
29 / 08 / 2014, 07:00

Společnost GOOGLE představila ve čtvrtek 28. srpna 2014 výsledky testování doručování zásilek pomocí robotických dronů v rámci Projektu WING
Zdroj: GOOGLE, AMAZON

 Projekt Wing byl zahájen již v roce 2011 a až do současnosti byl jeho průběh i výsledky utajovány. Google uvedl, že jeho dlouhodobým cílem je vývoj bezpilotních letounů, které by mohly být použity pro zmírnění následků katastrof tím, že by drony zajišťovaly dodávky léků, baterií apod. do oblastí odříznutých od okolního světa.

Zdroj: YouTube, Google 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Testovaný model má rozpětí 1,5 metru a hmotnost 8,5 kg, vrtulový pohon je zajištěn je čtyřmi elektromotory, dron může přemístit zásilku do hmotnosti 1,5 kg. Startuje kolmo k zemi a následně přechází do vodorovného letu. Na rozdíl od konkurenčních výrobků není dálkově řízen, ale jeho letová trasa je předem naprogramovaná. 

Zdroj: google.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GOOGLE vývojem tohoto prototypu reaguje na vývoj konkurenčního AMAZONU, který v rámci projektu Prime Air plánuje dodávky zásilek přímo do rukou zákazníků do 30 minut od objednávky. AMAZON požádal FAA (Federal Aviation Administration) o povolení letos 9. července. 

Zdroj: amazon.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Prototypy dronů byly otestovány v australském státě Queensland, kdy byly drobné zásilky doručovány farmařům. Testování v Austrálii zvolil GOOGLE zřejmě pro "liberálnější" postoj zákonodárců při využívání bezpilotních letadel ve vzdušném prostoru. USA nemají zatím vypracovanou a schválenou legislativu a také udělené výjimky přinášejí nejrůznější otazníky. Americký kongres stanovil lhůtu 13. září 2015, do které mají být bezpilotní systémy letadel integrovány do leteckého systému v USA. FAA stanovila šest testovacích míst pro výzkum a vývoj bezpilotních letounů před jejich zavedením do vzdušného prostoru USA. 

Problematice využití dronů se podrobně věnujeme v článku Úsvit civilních dronů, který vyšel v nejnovějším čtvrtém vydání SECURITY magazínu. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace