Gorbačov: Napětí mezi USA a Ruskem dosáhlo nebezpečného bodu

Gorbačov: Napětí mezi USA a Ruskem dosáhlo nebezpečného bodu
Autor fotografie: Veni (CC BY 2.0)|Popisek: Bývalý sovětský prezident M. Gorbačov
12 / 10 / 2016, 07:30

Bývalý prezident SSSR a nositel Nobelovy ceny za mír varuje, že svět se dostal do nebezpečného bodu, jak roste napětí mezi USA a Ruskem díky konfliktu v Sýrii.

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem - již tak na nejnižší úrovni po skončení studené války díky konfliktu na Ukrajině se prudce zhoršily poté, co Spojené státy 3. října upustily od pokusů s Ruskem vyjednat příměří v Sýrii a formálně obvinily Rusko z hacking amerických politických cílů během voleb.

Kreml mezitím pozastavil řadu paktů ohledně jaderné spolupráce a buduje své vojenské síly v Sýrii a nedaleko hranic s Evropou, nejnověji s přesunem raket schopných nést nukleární nálože do Kaliningradu.

"Myslím, že svět dosáhl nebezpečného bodu," řekl Gorbačov státní tiskové agentuře RIA Novosti 10. října "Nechci dávat žádné konkrétní doporučení, ale chci říci, že je třeba toto zastavit. Musíme obnovit dialog. jeho zastavení byla ta největší chyba."

Jako poslední vůdce Sovětského svazu, Gorbačov pomohl snížit desetiletí napětí mezi SSSR a Západem, což pomohlo ukončit Studenou válku.

"Je třeba se vrátit k hlavním prioritám. Jedná se o jaderné odzbrojení, boj proti terorismu, předcházení ekologickým katastrofám," řekl. "Ve srovnání s těmito výzvami, vše ostatní sklouzne do pozadí."

Gorbačov 10. října během svého projevu na Islandu volal po úplném odstranění jaderných zbraní.

"Nejhorší, co se stalo v posledních letech je kolaps důvěry ve vztazích mezi hlavními mocnostmi," řekl. "Okno do světa bez jaderných zbraní je nyní zavřené a utěsněné přímo před našima očima."

"Dokud budou existovat jaderné zbraně, je zde nebezpečí, že jednoho dne budou použity jako důsledek buď nehody nebo technické závady nebo zlým úmyslem člověka - šílené osoby nebo teroristy," řekl Gorbačov.

Ale místo omezování vývoje nukleárních zbraní, světové mocnosti vytvářejí nové, zlepšují staré a vytvářejí protiraketové obranné systémy způsobem, který skutečně zvyšuje pravděpodobnost kongliktu, řekl bývalý prezident SSSR. 

Zdroj: RadioFreeEurope RadioLiberty

Tagy článku