Grafické karty Nvidia pomáhají zlepšovat pancéřování vozidel Humvee

Grafické karty Nvidia pomáhají zlepšovat pancéřování vozidel Humvee
Autor fotografie: Nvidia|Popisek: Nvidia Tesla K40
28 / 03 / 2015, 09:15

Mezi největší rizika pro vojáky v konfliktních oblastech patří improvizovaná výbušná zařízení (IED). GPU s vysokým výpočetním výkonem jsou používána na simulační programy.

Společnost CertaSIM ze severní Kalifornie využívá GPU (graphic processing unit) k vývoji simulačních programů, která mohou ukazovat výsledky výbuchů na vozidlech americké armády, jako jsou Humvee nebo JLTV.

GPU jdou vhodné pro výpočty vzájemného působení částic – střepin, špíny nebo úlomků skal, když dojde k výbuchu. Tato metoda se jmenuje DPM a je velice kvalitním nástrojem pro odhadování výsledků a simulaci výbuchů.

Jak vypadá reálný výbuch IED u vojenského vozidla ukazuje toto video z Iráku.

Simulace CertaSIM zahrnují například ochranné litinové štíty na spodku vojenských vozidel, kde většina poškození z podloží a kamenů, které výbuch vymrští. Je možné provádět simulace s mokrou či suchou půdou s různým složením.

„S GPU je to snadné,“ řekl zakladatel společnosti Wayne Mindle. „Kombinace DPM s paralelním zpracováním GPU znamená efektivní a cenově dostupný nástroj.“

CertaSIM používá GPU Tesla K40, což umožňuje provádět výpočty ve zlomku času a to zase urychluje vývoj lepších a bezpečnějších obrněných vozidel.

Tesla K40 má jedno jádro Kepler GK110B, 12GB paměti a 2880 Cuda procesorů. Paměť je taktována na 6GHz a výkon SP/DP je 4,29/1,43 TFLOPS.

A cena? Jedna karta je za cca 125 000 Kč.

Zdroj: Nvidia

Tagy článku