Gruzínci se snažili prodat uran v hodnotě 3 miliónů dolarů

Gruzínci se snažili prodat uran v hodnotě 3 miliónů dolarů
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 04 / 2016, 12:30

Bezpečnostní složky Gruzie tvrdí, že zadržely skupinu pěti gruzínských občanů, kteří se údajně snažili prodat radioaktivní uran za 3 000 000 dolarů. Skupinu měla uran-238 a uran-235, píše agentura Reuters.

"Pracovníci Státní bezpečnosti Gruzie zadrželi pět gruzínských občany, kteří se snažíli prodat uran," řekl vyšetřovatel Savle Motiashvili. "Zadržené osoby měly v plánu prodat jaderný materiál, uran-238 a uran-235 ve váze 1,66 kilogramu za 3 000 000 dolarů." 

"Byli zatčeni, když se přesouvali radioaktivní materiál do bytu v Kobuleti," řekl člen gruzínské bezpečnostních složek na tiskové konferenci.

Zatýkání přišlo méně než dva týdny poté, co bezpečnostní složky země zadržely šest jedinců, kteří se snažili prodat uran-238. Tři Gruzínci a tři arménští občané byli zatčeni. Skupina doufala, že prodá radioaktivní materiál za 200 milionů dolarů!

Motiashvili dodal, že byl nalezen kontejner pro přepravu uranu 238 v bytě jednoho ze zatčených ve čtvrtek.

"Emise gama záření, totožnost zdroje a radiační expertýzy potvrdily, že zachycená látka ohrožuje život a zdraví," řekl Mitiashvili, citovaný agenturou Reuters.

Uran-238 je vysoce radioaktivní substance a je důležitou složkou při výrobě zbraní pro prorážení pancířů.

Zdroj: RT

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace