Guvernér jihojemenského Adenu přežil pokus o atentát. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil

Guvernér jihojemenského Adenu přežil pokus o atentát. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil
Autor: redakční databáze|Popisek: Atentát
16 / 07 / 2016, 09:15

Na konvoj, ve kterém jel i guvernér jemenského města Aden, zaútočil zatím neznámý atentátník

Guvernér jihojemenského města Aden přežil páteční bombový útok na konvoj, ve kterém cestoval se svými strážci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje. Výbušnina explodovala v zaparkovaném autě, při útoku byl zraněn jeden voják. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil.

Ajdarús Zubajdí se stal guvernérem Adenu poté, co byl jeho předchůdce ve funkci loni 6. prosince usmrcen právě při výbuchu bomby umístěné v autě. Atentát měli tehdy na svědomí ozbrojenci z Islámského státu Guvernér Zubajdí proslul snahou potírat činnost veškerých extremistických skupin, které využily chaosu panujícího v  Jemenu kvůli občanské válce.

Jemenský konflikt začal na podzim roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili Saná a začali zabírat další území na západě a jihu země. Boje si vyžádaly na 9000 lidských životů a vyvolaly humanitární krizi.

Loni v březnu do bojů vstoupila arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Hájí zájmy jemenské vlády, která se na určitý čas uchýlila do exilu v Rijádu a loni se vrátila, nikoli však do Saná, ale právě do Adenu. Za šíity stojí Írán. V Kuvajtu se sice více než dva měsíce konají s různými přerušeními mírové rozhovory, ale zatím žádný průlom nepřinesly a nyní jsou přerušeny.

Zdroj: ČTK 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace