Hackeři islámského státu útočí na energetickou síť USA. Prozatím neúspěšně.

Hackeři islámského státu útočí na energetickou síť USA. Prozatím neúspěšně.
17 / 10 / 2015, 21:15

Islámský stát se snaží opakovaně hacknout americké elektrárenské společnosti a vyřadit síť z provozu.

Na středeční konferenci amerických energetických společností oznámily americké úřady, že neustále odhalují hackerské pokusy o narušení energetické sítě. "IS se pokouší zaútočit prostřednictvím kyberhackerů" řekl Caitlin Durkovich, náměstek ministra pro ochranu infrastruktury na americkém ministerstvu pro vnitřní bezpečnost, ale vyšetřovatelé odmítají prozradit jakékoliv bližší podrobnosti nebo předložit důkazy o konkrétních incidentech.

Kyberútok islámského státu vyřadil z provozu francouzskou televizi TV5Monde

Doposud byly všechny útoky islámského státu neúspěšné. Teroristé nemají v současné době takovou technologii, aby se jim podařilo proniknout do počítačových systémů elektrárenských společností a vyřadit z provozu dodávky energie. "Mají velké úmysly, ale naštěstí málo schopností", řekl John Riggi, šéf sekce počítačové divize FBI. "Problémem je, že si tuto schopnost mohou koupit." 

Pentagon bude monitorovat Dark Web, za vším je hrozba teroristických útoků

Hackovací software je na černém trhu na prodej. Mafie nakupují "kybernetické zbraně", které potom používají k proniknutí do počítačových sítí firem a ke krádežím databází informací, které následně prodávají. FBI se nyní obává, že islámský stát nebo jeho stoupenci, zakoupí na černém trhu škodlivý software, pomocí kterého budou moci efektivně zaútočit na americké energetické společnosti s cílem přerušit dodávky energie pro americké domácnosti a průmyslové podniky.

Hackeři opakovaně napadli SONY Pictures a požadovali výkupné

Ještě větší hrozbou pro energetickou bezpečnost USA  jsou cílené kyberútoky ze zahraničí. V loňském roce byl v několika řídících systémech energetických podniků nalezen škodlivý malware, který byl údajně spojován s ruskou vládou. Odborníci ale ubezpečují, že díky tomu, že je americká energetická síť natolik "chaotická, s rozdílným počítačovým vybavením", tak by případným kyberútokem nedošlo k větším škodám.

Check Point představil mapu hrozeb ThreatCloud World Cyber Threat Map, která v reálném čase zobrazuje, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky. Mapa využívá data z největší celosvětové sítě pro spolupráci při boji s kyberzločinem, Check Point ThreatCloud.

FBI navíc ubezpečuje, že úzce spolupracuje se CIA a především NSA, která provádí soustavný "monitoring počítačové sítě" a vzájemně si předávají všechny informace, a tak je riziko úspěšného kyberútoku prý "minimální".

Kromě CIA, NSA a FBI bude založena další agentura CTIIC (Cyber Threat Intelligence Integration Center). Obamova administrativa se obává sofistikovaných hackerských útoků.

Američané obviňují Rusko z kyberútoku na Obamovu elektronickou poštu

Zdroj: CNNMONEY

 

Tagy článku

-->