Hackeři odtajnili majstrštyk Mosadu. V Íránu si najal místní "naivky" na demolici atomové dílny

Hackeři odtajnili majstrštyk Mosadu. V Íránu si najal místní &quote;naivky&quote; na demolici atomové dílny
Autor fotografie: IDF / Public domain|Popisek: Shayetet 13, elitní jednotka námořního komanda IDF
19 / 04 / 2024, 13:00

Až se bude psát druhý díl knihy Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby, tak má autor námět na další kapitolu. Izraelská tajná služba podle všeho provedla v Íránu v roce 2020 tajnou operaci, z níž pikantní detaily přinesl Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost.

Koncem března přinesl Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost informace ze zpravodajského serveru Iran International odvolávajícího se na soudní a zpravodajské dokumenty získané od hackerské skupiny. Zdroj uved, že průmyslová výrobní dílna patřící Íránské organizaci pro atomovou energii (AEOI) byla úmyslně zapálena, a to už v létě 2020. Incident nebyl veřejně hlášen. Podle Íránců akci provedla izraelská zpravodajská služba Mosad, která měla najmout skupinu devíti Íránců, kterým poskytla plány a nákresy dílny, nacházející se v teheránské čtvrti Shadabad. Platba měla být provedena, pokud skupina zařídí, aby se zničilo vybavení uvnitř dílny a ta navíc llehne popelem. Z akce měla devítičlenná skupina za nespecifikovanou částku pořídit jako důkaz video záznam. Podle dostupných informací je pravděpodobné, že pachatelé ani netušili, na čem se vlastně podílí.  

Dílna je ve zprávě popsána jako utajené místo, jehož existenci Írán neprozradil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE), přestože ta má mít přehled o všech aktivitách souvisejících s jaderným výzkumem. Že se nejednalo o obyčejnou dílnu, má dokazovat i skutečnost, že se o incident zajímal dokonce nejvyšší vůdce Alí Chameneí, který na to konto vyzval k přísnému potrestání viníků. Podle serveru se ve stejné oblasti města nachází dílny, které se podílely na výrobě prototypů návratových vozidel pro rakety v rámci projektu Amad, jehož popíraná existence má podle Izraele údajně sloužit k výrobě atomové zbraně. Dvě z těchto dílen navštívila MAAE v roce 2015.

Na základě dostupných informací existuje několik možností, ke kterým mohla být dílna využívána. Mohlo se jednat o dodavatele íránských revolučních gard, který vyrábí důležité vojenské součásti, jako jsou prototypy raketových návratových vozidel, případně se zde mohl provádět pokročilý výzkum a vývoj centrifug pod Íránskou organizací pro atomovou energii.

Místo bylo zničeno v červenci 2020, krátce po velkém útoku na Íránské jaderné zařízení pro pokročilou montáž odstředivek v lokalitě Natanz. Navíc o několik měsíců později byl „otec“ íránského programu jaderných zbraní a šéf SPND Mohsen Fakhrizadeh zabit. Zajímavé na celé události je, že státní média zhruba rok a půl poté zveřejnila televizní dokument nazvaný „Nafas Kesh“, který vypráví příběh o násilnících ničících dílnu na „výroby ventilátorů“ uprostřed pandemie COVID-19, podle izraelské strany se jedná o podvrh.

Stuxnet a Mosad

 

Izrael má na íránský jaderný program spadeno. Už v roce 2011 se pomocí počítačového viru Stuxnet vyvinutého ve spolupráci USA-Izrael povedlo ochromit íránský jaderný program. Podle neoficiálních informací nechal Mosad jednoho z jaderných vědců vyhrát v soutěži na internetu designovou počítačovou myš, kterou si zaměstnanec přinesl do práce. Ta, infikovaná virem stuxnet, spustila po připojení dílo zkázy a roztočila odstředivky do extrémních otáček, které nemohly vydržet. Kontrolorům na počítači se však po celou dobu zobrazovalo, že otáčky jsou v normě. 

Podle bývalého experta Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE) Davida Allbrighta je Íránský jaderný program, který dnes umí obohatit uran na 84% (pro zbraň je nutných 90%) přibližně týden daleko od výroby bomby. V zemi dnes působí 120 inspektorů MAAE a i přes úterní raketový útok na Izrael šéf Íránské jaderné organizace Mohammad Eslami ve středu veřejně znovu potvrdil závazek země k jaderným aktivitám, které jsou v souladu s její spoluprací s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

 

 

Tagy článku

-->