Hackeři se údajně dostali do soukromého emailu premiéra Sobotky

Hackeři se údajně dostali do soukromého emailu premiéra Sobotky
05 / 01 / 2016, 18:15

Hackeři prolomili soukromou emailovou schránku českého premiéra a stáhli z ní desítky zpráv, ve kterých se řeší státní i soukromé záležitosti.

Praha 5. ledna (ČTK) - Hackeři se podle všeho nabourali do e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úřad vlády zatím pravost korespondence zveřejněné na extremistickém webu nepotvrdil, ale nasvědčuje jí to, že věc už prověřuje policie. 

Zveřejněná korespondence, na niž upozornil server lidovky.cz, se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. V dalších e-mailech se řeší zase interní záležitosti sociální demokracie, kauza Davida Ratha nebo dialog se sudetskými Němci.

Premiéra dopisovatelé v e-mailech z několika posledních let oslovují oficiálně, ale i jako "milého přítele" nebo "milého Slávka". V korespondenci se objevují jména politiků, například dnešní ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové nebo šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka, ale také blízkého přítele Sobotky advokáta Radka Pokorného nebo šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra.

Ve zveřejněných e-mailech Sobotkovi píšou také vysocí státní úředníci, například jeho poradce Oto Novotný, ale také politici a spolustraníci. 

„Já se k tomu nemůžu vyjadřovat, věci se vyšetřují. Informace budu dávat příslušným orgánům,“ řekl Právu Novotný, který si podle zveřejněných mailů s premiérem čile dopisoval. Právu potvrdil, že určitě podá trestní oznámení. Kdo za útokem na jeho soukromí stojí, však nedokáže odhadnout. „Je to fuk. Udělali to, budou to dělat. To je asi tak vše, co k tomu mohu říci,“ řekl.

Mluvčí vlády Martin Ayrer ČTK řekl, že se věcí zabývá policie. Pravost e-mailů zatím potvrdit nechtěl. Přiznal však, že premiér soukromou schránku používá. „Premiér vždycky používal soukromý e-mail od Seznamu, nechtěl na tom nic měnit. Zda jsou e-maily autentické, nemohu zatím potvrdit. Věc prošetřujeme,“ sdělil serveru Novinky.cz. Podle informací ČTK ale už nyní úřad vlády řeší, jak zlepšit zabezpečení Sobotkovy elektronické komunikace.

Podle serveru lidovky.cz jsou minimálně dva zveřejněné e-maily autentické. Mezi korespondenty figuruje člen ČSSD David Sedláček, který potvrdil, že si s premiérem dopisoval. "Ano, s panem premiérem jsem si psal. Obsah e-mailu, který mi popisujete, je stejný jako ten, co jsem psal já," řekl Sedláček. Autentický je i e-mail, který psal právník Radek Pokorný šéfredaktorovi Lidových novin Istvanu Lékovi a který poté poslal premiéru Sobotkovi, dodal server.

Při prosincovém útoku na Sobotkův twitter se na něm objevily komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné tweety, které volaly po boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin. Vzkazy obsahovaly i odkazy na články a videa podněcující strach z uprchlíků a nenávist vůči nim.

V emailové komunikaci, která je údajně spojována s premiérem Sobotkou (úmyslně nezveřejňujeme kdo, kdy a komu tyto emaily zasílal) a kterou zveřejnil server white-media.info, je například uvedeno:

  • "Otázka, kolik bude CZ schopna přijmout migrantů? Přijmeme tolik, kolik udává návrh EK, doufám, že se nám podaří obhájit pozici před veřejností, odteď je třeba se soustředit na řešení příčin migrace....",,musíme být jednotní, pokud se to nepodaří, jediným vítězem budou naši političtí oponenti."
  • "...tvůj postoj k imigrační krizi neměl chybu, i ta reakce na schválené kvóty, to, že jsi se nepustil do zbytečného boje je v pořádku, tento populistický a pohodlný národ to neocení a nedocení, nemá na to, alespoň ze značné části, ani mentálně ani vzděláním, absolutně nechápe současnou realitu a její historické kontexty..."
  • Otázkou je, zda si z toho vezmeme nějaké poučení, zda jsme schopni kriticky vyhodnotit svou strategii a taktiku ve věci odmítání povinného přerozdělovacího mechanismu, anebo zda se uchýlíme k české historické mytologii a budeme si hrát na Jana Husa upáleného pro "pravdu". Pokud neučiníme to první, definitivně prokážeme, že nepatříme ke kulturně-politickému mainstreamu evropské integrace a ale na jeho periferii"....
  • "Těch lidí je stále dost, ale ubývají. Svou politikou ztrácíme to nejlepší, co máme. Budeme s tím něco dělat? To ponecháme stranu Chovancovi a obyčejným technologům moci? Tohle nesmíme!"
  • "...prosil jsem tě v důvěrném e-mailu i v dopise o odpovídající post, např. již zmíněného politického náměstka kdekoliv..."
  • "V OVM by mělo dle mého názoru z vaší strany dojít k ujištění v těchto tezích, které  bude chtít veřejnost slyšet..."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.