Hádejte jak dopadl letecký souboj mezi F-35A a F-16C

Hádejte jak dopadl letecký souboj mezi F-35A a F-16C
Autor: US Air Force|Popisek: F-35 a F-16
30 / 06 / 2015, 10:15

Letadlo F-35 coby budoucí páteř leteckých sil nejen v USA, vzbuzuje již déle obavy ohledně svých schopností.

Webová stránka War Is Boring přinesla informace od testovacího pilota F-35, který měl možnost simulovaného souboje se strojem F-16C ve specifikaci Block 40.

Schopnosti F-35 bojovat v leteckém souboji se stroji starými desetiletí byly od začátku sporné. Kdysi bylo plánováno, že manévrovací schopnosti F-35 zdaleka předčí schopnosti strojů čtvrté generace, které měl nahradit. Toto tvrzení bylo časem redukováno na “manévrovacími schopnostmi podobný stroji F-16“.

Schopnost nést veškerou výzbroj a palivo uvnitř stroje toto tvrzení podporovalo.

Bohužel skutečnost není zdaleka tak skvělá a podle vyjádření pilota F-35, jím pilotovaný stroj v optimální konfiguraci nebyl důstojným soupeřem stroji F-16C, který měl dokonce zavěšené dvě externí nádrže pod křídly.

F-35A vs. F-16C

„I v omezené konfiguraci F-16, chyběl F-35A v každém okamžiku výkon.“

V leteckém souboji nablízko, tzv. dogfihtu je dostatek výkonu pro manévrování vším. Pokud ho nemáte, je z vás brzo kouřící kráter na zemi.

Další problém během souboje byla helma, která má poskytovat pilotovi veškeré možné údaje, ale je natolik veliká, že pilot není schopen otočit hlavu a podívat se alespoň částečně za sebe, což v tomto případě znamenalo mít F-16C na ocase.

Nabízí se otázky – pokud není F-35 dobrý stíhač, ani není schopen poskytovat pozemní podporu, tak jaké letectvo ho vlastně potřebuje?

Proč byla ukončena výroba stroje F-22 a výrobní linka rozebrána?

Z tohoto pohledu jsou naše aféry Casa nebo Pandur příběhem za pár drobných.

Zdroj: Foxtrot Aplha, War Is Boring

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace