Hamáček se chová jako druhý vítěz voleb. Jeho požadavky na vládní zastoupení jsou mimo realitu

Hamáček se chová jako druhý vítěz voleb. Jeho požadavky na vládní zastoupení jsou mimo realitu
Autor fotografie: Screenshot/Youtube|Popisek: Jan Hamáček a Jiří Zimola
04 / 04 / 2018, 09:00

Předseda ČSSD Jan Hamáček požaduje pro vládní zastoupení pět křesel. ČSSD přitom dostala v parlamentních volbách jen 7%.

Exkluzivní jednání mezi ČSSD a ANO vstoupily do ,,ostré" fáze. Na programu se sice oba subjekty z valné části shodly, největším problémem se ukazuje být personální zastoupení ČSSD v Babišově vládě. I když strana získala pouhých 7%, což by ji za normálních podmínek zcela vylučovalo z jednání o jakékoliv vládě, předseda ČSSD Hamáček si naopak ,,dupnul" a požaduje bezpodmínečně pět vládních křesel včetně silových ministerstev.

psali jsme: Hamáček zvedá rukavici. Chce zachránit rozloženou ČSSD

Předseda ČSSD se domnívá, že přemrštěnými požadavky na pět křesel, které podle výsledku voleb a poměrného systému neodpovídají realitě, vyšle jasný signál pokračujícímu sjezdu a členům strany, kteří nakonec v referendu rozhodnou, zda se má ČSSD vůbec vládního projektu s ANO zúčastnit, protože se jí to v této formě vyplatí. Hamáčkova taktika je tedy jasná: Když už má ČSSD vstoupit do vlády, tak ať má adekvátní zastoupení, což by členskou základnu přesvědčilo o tom, že v referendu mají stranu do vlády ,,poslat".

psali jsme: Trpké odcházení pana S.

Hlavním problémem je však nerealističnost požadavků předsedy ČSSD, který se svou suverenitou chová jako druhý vítěz voleb. Vzhledem k tomu, že ANO získalo 30ˇ% hlasů a ČSSD jen 7%, je pět křesel ,,mimo mísu". Proporčně by výsledek ČSSD odpovídal ani ne třem křeslům. Nemusím mít Andreje Babiše rád, ale v tomto směru vychází ČSSD vstříc nabídkou čtyř křesel, což je nadstandardní počet.

Hamáček a spol. by si měli uvědomit, že proběhly parlamentní volby a od nich se personální požadavky odvíjí. Hamáčkovy přemrštěné požadavky tak mohou nakonec dvoustranná jednání s ANO rozbít a Česko tak čeká buďto menšinová vláda ANO s podporou SPD a KSČM, či předčasné volby. 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku