Hamás tvrdí, že se dohodl s Izraelem na obnovení klidu v Gaze

Hamás tvrdí, že se dohodl s Izraelem na obnovení klidu v Gaze
21 / 07 / 2018, 08:45

Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo s Izraelem na obnovení klidu v Pásmu Gazy. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí hnutí, které Pásmo Gazy ovládá. Izraelští představitelé se zatím k jeho prohlášení nevyjádřili. "Byl dohodnut návrat k období klidu," řekl mluvčí. V pátek si násilí na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem vyžádalo životy čtyř Palestinců a jednoho Izraelce.

Izraelská armáda uvedla, že její nálety a palba z tanků v pátek zasáhla v Gaze osm stanovišť Hamásu. Předtím podle armády na izraelské vojáky u hranice odstřelovači z Gazy stříleli a další házeli výbušná zařízení. Později izraelská armáda svou operaci označila za "rozsáhlý útok na Hamás" a v náletech pokračovala. Podle izraelského tisku premiér Benjamin Netanjahu svolal schůzi kabinetu a velení armády.

Tři mrtví Palestinci patřili k Hamásu, oznámilo ozbrojené křídlo hnutí; zabiti byli u Chán Júnisu a Rafáhu. Čtvrtou palestinskou obětí byl civilista, uvedli místní obyvatelé a záchranáři. Podle televize Al-Džazíra šlo o účastníka dnešního protiizraelského protestu.

Večer izraelská armáda oznámila, že si palba palestinských ozbrojenců u hranice s Izraelem na jihu Pásma Gazy vyžádala život izraelského vojáka. "Během incidentu střílela skupina teroristů na izraelské vojáky. Jeden izraelský voják byl vážně zraněn a později zraněním podlehl," uvedla armáda. Voják je prvním zabitým Izraelcem od 30. března, kdy Palestinci v Gaze začali protestovat u hranice s Izraelem. Nejméně 120 lidí bylo při dnešním násilí zraněno, uvedla již dříve agentura Reuters.

Z Gazy byly podle izraelské armády vypáleny v pátek večer na Izrael rovněž tři střely. Dvě z nich ještě za letu zneškodnil izraelský obranný systém. Škody ale ani třetí střela nezpůsobila.

Hamás dříve odmítl výzvu Izraele, aby jeho členové přestali směrem k židovskému státu posílat balonky se zapálenými hořlavinami. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman mezitím varoval, že nařídí ofenzivu, která této činnosti zabrání. V uplynulých týdnech způsobily tyto balonky požáry v jižním Izraeli.

Taktika se prosadila během palestinských protestů u hraničního plotu mezi Gazou a Izraelem. Od konce března Palestinci demonstrují za právo vrátit na území, která byla domovem jejich předků, ale dnes se nachází v Izraeli. Dosud izraelské bezpečnostní složky při protestech usmrtily přes 140 Palestinců. Podle listu Haarec i v pátek u hranice demonstrovaly tisíce Palestinců.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za používání ostrých nábojů při střelbě na palestinské demonstranty. Premiér Netanjahu nicméně kroky izraelské armády brání s tím, že Izrael musí chránit své hranice. Ze zneužívání protestů za účelem páchání útoků izraelská vláda viní Hamás.

Zástupce šéfa Hamásu v Pásmu Gazy Chalíl Hajá uvedl, že útoky s draky s hořlavinami budou pokračovat stejně jako protesty.

Ministr obrany Lieberman mezitím řekl, že se Izrael "snaží být odpovědný a spravedlivý, ale Hamás ho dostává do situace, kdy není jiná možnost než bolestná vojenská operace". Odpovědnost za násilí podle ministra ponese Hamás, ale bohužel na to "doplatí obyčejní obyvatelé Gazy".

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace