Hasičský záchranný sbor České republiky vypravil humanitární pomoc do Moldavska

Hasičský záchranný sbor České republiky vypravil humanitární pomoc do Moldavska
Autor fotografie: Hasičský záchranný sbor České republiky, hzscr.cz|Popisek: Lednová pomoc pro Severní Makedonii
11 / 02 / 2021, 12:00

Organizací příjmu a poskytování humanitární pomoci je v České republice ze zákona pověřen Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR), ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí. Vzhledem k tomuto zákonnému zmocnění a svému personálnímu i technickému vybavení přijímá operační a informační středisko generálního ředitelství HZS ČR, jako jediné kontaktní místo v ČR pro administraci žádostí Mechanismu civilní ochrany Unie, žádosti států o humanitární pomoc. Prostřednictvím HZS ČR Česká republika také o humanitární pomoc sama žádá.

Cestou Mechanismu civilní ochrany Unie přijala Česká republika žádost o materiální humanitární pomoc v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území Moldavska. Dne 8. února 2021 schválila Vláda ČR poskytnutí pomoci, a HZS ČR začal okamžitě s přípravou a zajištěním administrativního a logistického vyřízení veškerých potřebných náležitostí. V úterý 9. 2. 2021 v odpoledních hodinách proběhla nakládka zásilky ve skladech v Opočínku a v Sedlčanech, a následný přesun do brněnského Školního a výcvikového zařízení HZS ČR, odkud příslušníci a technika Záchranného útvaru HZS ČR ve středu v ranních hodinách vyrazili. Cesta je naplánována se zastávkami na přespání v maďarském Szegedu, a rumunském Barladu. Do místa určení, moldavského Kišiněvu, dorazí pomoc v pátek.

Humanitární pomoc v celkové hodnotě přesahující 35 milionů Kč, z prostředků Ministerstva vnitra a SSHR, obsahuje 100.000 ochranných rukavic, 300.000 roušek, a 5.000 ochranných obleků a ze skladů SSHR bude zásilka doplněna o 55 přístrojů pro neinvazivní plicní ventilaci. Přeprava je zajištěna dvěma nákladními automobily ZÚ HZS ČR.

Letos se jedná již o druhou zásilku humanitární pomoci, kterou organizuje HZS ČR. První byla realizována na počátku nového roku a směřovala do Severní Makedonie.

plk. Mgr. Rudolf KRAMÁŘ
vedoucí pracoviště komunikace

Ministerstvo vnitra - generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru České republiky

 

Zdroj: HZS ČR

Tagy článku