Havlová tvrdě na Pelikána: Nenechám se kriminalizovat! Křesťanství musí mít v ČR větší práva než islám

Havlová tvrdě na Pelikána: Nenechám se kriminalizovat! Křesťanství musí mít v ČR větší práva než islám
Popisek: Olga Havlová
24 / 11 / 2015, 14:15

Exkluzivně: Redakce SECURITY magazínu získala vyjádření poslankyně Olgy Havlové k tweetům ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Havlová z Úsvitu - Národní Koalice žádala zařazení nového bodu na jednání Sněmovny, to ale bylo zamítnuto a Havlová tedy podá písemnou interpelaci.

„Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému náboženství, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, říká paragraf 356 trestního zákona. “ Takový tweet sdílel na sociální síti ministr spravedlnosti Robert Pelikán po akcích 17. listopadu na Albertově v Praze. Narážel tak na projevy některých řečníků i na činnost policie.

Ministr Pelikán má za to, že za asistence policie došlo k šíření nenávisti vůči islámu, protože ta má ze zákona povinnost stíhat všechnu trestnou činnost, o které se dozví.

„V době imigrační krize, v době islámských teroristických útoků v Evropě, které nemají srovnání, zde stojí zcela zásadní otázka, a já se ptám. Má právo spolek a vůbec občané ČR žádat, aby islámské obce nezískali tzv. vyšší práva dle našeho současného zákona o církvích? Má právo si dát do svého názvu to, že bojuje proti progresi islámu do naší kultury?,“ táže se Havlová po právních konzultacích.

Podle poslankyně je postoj ministra spravedlnosti při nejmenším zarážející a bude jej veřejně interpelovat „ Pelikán se snaží ve společnosti vyvolat dojem, že se občan či spolek nemá právo se bránit prorůstání islámu do naši společnosti. Ptám ministra jednak jako předsedkyně spolku Věcí veřejných, který je nástupnickou organizaci politické strany VV, která byla zničena neoprávněnou kriminalizací našeho bývalého předsedy. Ptám se ale také jako členka akční rady Bloku proti Islámu, který nechce prorůstání islámu v naši zemi. Ptám se i jako místopředsedkyně strany Úsvit - Národní koalice, jejíž zákonné návrhy premiér této země odmítá s komentářem, že Úsvit je xenofobní sekta.“

Havlová chce jasnou odpověď, podle jakých pravidel se v ČR bude řešit problém imigrace a s ním související rozvoj islámu v České republice.

„Pan ministr Pelikán tvrdí, že Pokud máme v listině základních práv a svobod zakotvenu svobodu vyznání, snad se ta svoboda týká i jednoho ze čtyř největších náboženství na světě - islámu. A doufá, že islám nebude ze svobody vyznání vyloučen. Já doufám, že křesťanství bude mít v České republice větší práva než islám.“

Poslankyně doufá, že islám v ČR nikdy vyšší práva církví dle zákona o církvích nezíská. A požaduje od ministra jasnou odpověď, zda jí hodlá také kriminalizovat.

Tagy článku