Hejtman Michal Hašek se zastal Maďarska. Jen chrání schengenské hranice v souladu s mezinárodním právem.

Hejtman Michal Hašek se zastal Maďarska. Jen chrání schengenské hranice v souladu s mezinárodním právem.
Autor fotografie: YouTube/screenshot/OrangeVideoTube|Popisek: Michal Haše na tiskové konferenci
18 / 09 / 2015, 14:30

Zásadní slova hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška na dnešní tiskové konferenci v Karlových Varech.

Na dnešním jednání Rady Asociace krajů ČR v Karlových Varech, kde byl i ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR Tomáš Haišman, se také projednávala problematika migrace. 

 „Plně podporujeme Vládu České republiky v tom, když odmítá povinné kvóty, protože ty samy nic neřeší. Pro uprchlíky není naše republika cílovou zemí, což dokazuje to, že tady letos o azyl požádalo necelých tisíc lidí. Polovina z nich jsou Ukrajinci, Syřanů bylo pouze 70." uvedl Michal Hašek.

"Naše země dodržuje jak evropské, tak vnitrostátní právo. Uvědomujeme si i hluboký humanitární rozměr krize, nemůžeme se tvářit, že se nás to netýká. Ale musíme vycházet z našich kapacit a ekonomických možností.  Pro nás hejtmany je prioritní ochrana země, kraje a našich lidí,“ řekl Michal Hašek a ocenil dosavadní přístup ministerstva vnitra i skvělou práci policie při řešení situace přímo v Jihomoravském kraji.

 „V případě, že naše hranice překračuje nelegální migrant, je policií zadržen a postupuje se dle zákona. ČR nerezignovala na to, aby právo platilo, aby bylo vymáháno a aby jeho porušení bylo také trestáno,“ dodal.

Zastal se také Maďarů. „Maďaři neudělali nic jiného než například Poláci na hranicích s Ukrajinou, Slováci na hranicích s Ukrajinou, kde stojí ploty, kde stojí elektronické detektory, kamerové systémy a je takto standardním způsobem hlídána schengenská hranice. Je mi líto, že Schengen nefunguje v Řecku a Itálii,“ podotkl. Podle něj úlohu řeckých a italských policistů převzali na sebe čeští policisté.

Hejtman dodal, že kraje jsou logistickou základnou, která také spolupracuje s neziskovými organizacemi. Jak uvedl ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR Tomáš Haišman, ministerstvo vnitra je v kontaktu s krajskými úřady a v současnosti dochází k mapování volných kapacit.

„Ministerstvo vnitra schválilo program relokací, kdy by do České republiky přišlo v první fázi 1500 lidí, z toho 400 lidí z táborů v Jordánsku a Kurdistánu, dále 1100 osob z relokačních letů z Itálie a Řecka. Do konce roku 2015 půjde zatím o celkově 100 lidí, kteří projdou standardním azylovým procesem,“ upřesnil Tomáš Haišman.


Zdroj: asociacekraju.czparlamentnilisty.cz, video YouTube, OrangeVideoTube .

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace