Hejtman Michal Hašek se zastal Maďarska. Jen chrání schengenské hranice v souladu s mezinárodním právem.

Hejtman Michal Hašek se zastal Maďarska. Jen chrání schengenské hranice v souladu s mezinárodním právem.
Autor fotografie: YouTube/screenshot/OrangeVideoTube|Popisek: Michal Haše na tiskové konferenci
18 / 09 / 2015, 14:30

Zásadní slova hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška na dnešní tiskové konferenci v Karlových Varech.

Na dnešním jednání Rady Asociace krajů ČR v Karlových Varech, kde byl i ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR Tomáš Haišman, se také projednávala problematika migrace. 

 „Plně podporujeme Vládu České republiky v tom, když odmítá povinné kvóty, protože ty samy nic neřeší. Pro uprchlíky není naše republika cílovou zemí, což dokazuje to, že tady letos o azyl požádalo necelých tisíc lidí. Polovina z nich jsou Ukrajinci, Syřanů bylo pouze 70." uvedl Michal Hašek.

"Naše země dodržuje jak evropské, tak vnitrostátní právo. Uvědomujeme si i hluboký humanitární rozměr krize, nemůžeme se tvářit, že se nás to netýká. Ale musíme vycházet z našich kapacit a ekonomických možností.  Pro nás hejtmany je prioritní ochrana země, kraje a našich lidí,“ řekl Michal Hašek a ocenil dosavadní přístup ministerstva vnitra i skvělou práci policie při řešení situace přímo v Jihomoravském kraji.

 „V případě, že naše hranice překračuje nelegální migrant, je policií zadržen a postupuje se dle zákona. ČR nerezignovala na to, aby právo platilo, aby bylo vymáháno a aby jeho porušení bylo také trestáno,“ dodal.

Zastal se také Maďarů. „Maďaři neudělali nic jiného než například Poláci na hranicích s Ukrajinou, Slováci na hranicích s Ukrajinou, kde stojí ploty, kde stojí elektronické detektory, kamerové systémy a je takto standardním způsobem hlídána schengenská hranice. Je mi líto, že Schengen nefunguje v Řecku a Itálii,“ podotkl. Podle něj úlohu řeckých a italských policistů převzali na sebe čeští policisté.

Hejtman dodal, že kraje jsou logistickou základnou, která také spolupracuje s neziskovými organizacemi. Jak uvedl ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR Tomáš Haišman, ministerstvo vnitra je v kontaktu s krajskými úřady a v současnosti dochází k mapování volných kapacit.

„Ministerstvo vnitra schválilo program relokací, kdy by do České republiky přišlo v první fázi 1500 lidí, z toho 400 lidí z táborů v Jordánsku a Kurdistánu, dále 1100 osob z relokačních letů z Itálie a Řecka. Do konce roku 2015 půjde zatím o celkově 100 lidí, kteří projdou standardním azylovým procesem,“ upřesnil Tomáš Haišman.


Zdroj: asociacekraju.czparlamentnilisty.cz, video YouTube, OrangeVideoTube .

Tagy článku