Henry Kissinger – zničení Ruska znamená problém s 15 000 jadernými zbraněmi

Henry Kissinger – zničení Ruska znamená problém s 15 000 jadernými zbraněmi
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
18 / 01 / 2023, 08:30

Před válkou na Ukrajině byl proti členství této země v NATO, protože se obával, že to spustí proces, který nyní vidíme. Koncept neutrální Ukrajiny však již podle Henryho Kissingera nedává smysl. Po mírových rozhovorech by NATO mělo poskytnout Kyjevu záruky členství.

Tuto tezi vyslovil v úterý Henry Kissinger v rozhovoru s profesorem Harvardské univerzity Grahamem Allisonem. Interview proběhlo během Světového ekonomického fóra v Davosu.

Kissinger však zdůraznil, že dialog s Ruskem by měl pokračovat, aby se zastavila eskalace války, a že by měly být zachovány sankce a další prostředky nátlaku na Kreml, dokud nebude dosaženo konečného urovnání.

Západ podle bývalého diplomata dosáhl mnoha strategických bodů. Putinovi ukázal, že se dokáže sjednotit proti agresi, a že Rusko svých cílů nedosáhne konvenčními prostředky.

„Zničení Ruska jako státu, který může provádět vlastní politiku, otevře obrovskou oblast jeho 11 časových pásem vnitřním konfliktům a vnějším zásahům, přičemž na tomto území je nejméně 15 000 kusů jaderných zbraní,“ hodnotí situaci bývalý diplomat.

Kissinger také zdůraznil, že Spojené státy by měly poskytnout vojenskou podporu Ukrajině a v případě potřeby tuto podporu zintenzivnit, dokud nebude uzavřeno příměří.

Podle něho je ale důležité konflikt mezi Ruskem a Západem neeskalovat. „Možná to způsobí, že Rusko předefinuje svou historickou pozici, která byla kombinací přitažlivosti k evropské kultuře a strachu z evropské dominance,“ řekl bývalý americký ministr zahraničí.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace