Herec Jiří Schmitzer: Tři roky natvrdo za zabití z nedbalosti. Boxoval, aby se neupil. Pomsta šílené matky

Herec Jiří Schmitzer: Tři roky natvrdo za zabití z nedbalosti. Boxoval, aby se neupil. Pomsta šílené matky
Popisek: Jiří Schmitzer
13 / 08 / 2018, 18:00

Herec a písničkář Jiří Schmitzer (1949) byl roku 1976 odsouzen na 3 roky vězení za usmrcení z nedbalosti. Při jízdě v noci domů cestou z divadelního baru způsobil dopravní nehodu, při které zemřel chodec. Policie herci našla v krvi alkohol.

Tehdy byl Schmitzer (bylo mu 27 let) dva roky členem Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jak sám přiznal, měl sklony k nadměrnému pití alkoholu. Chodil boxovat, prý aby se „neuchlastal“. O nehodě nejsou přesné zprávy, lze se jen dohadovat, že chodce usmrtil poté, co se opil v divadelním baru. Poměrně nízký trest však svědčí o tom, že jeho vina nemusela být jednoznačná.

psali jsme: Herec Jan Révai: Vykrádal auta a přepadl benzinovou pumpu s pepřovým sprejem v ruce. Ve vězení byl dva roky, během kterých posiloval, tančil a dával si pozor ve sprše

Schmitzer si za zabití z nedbalosti odseděl ve věznici Vinařicích u Kladna rok a půl, když mu byl původně tříletý trest snížen pro dobré chování.

K tragické nehodě došlo v době, kdy natáčel po boku svého otce Jiřího Sováka slavný film Marečku, podejte mi pero (1976), kde hrál jeho syna. V televizním seriálu Chalupáři, natáčeného také v tomto období (premiéra 1975), hrál Schmitzer vnuka svého skutečného otce Sováka.

Jiří Sovák se svým synem Jiřím

Jiří Sovák se svým synem Jiřím

 

Jeho otec Jiří Sovák, který už měl tehdy jinou manželku, se svého syna Jiřího Schmitzera kvůli pití a následnému zabití chodce zřekl a vydědil. „Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí," řekl mu tehdy.

,,Jirkovy děti svého slavného dědečka znaly jen z televize,“ říká kolega z divadla. Herec Jiří Sovák přitom také patřil k náruživým pijákům, říkalo se o něm, že „co on vypil, to by jiný nepřeplaval.“

Hlavním důvodem sporu otce a syna byl odchod Jiřího Sováka (†79) od Jiřího matky Blanky a následná msta matky. Ta štvala po rozvodu malého Jirku, kterého jí soud svěřil do péče, proti svému otci, již tehdy slavnému herci. Sovák usiloval o to, aby se se synem mohl stýkat, ale soud to na žádost matky zakázal. Sovák navíc musel na syna platit tučné alimenty včetně procent ze svých příjmů.

psali jsme: Zpěvačka Hana Hegerová: Půl roku v kriminále kvůli zpronevěře závratné částky. Kvůli penězům Karla Gotta jí hrozilo až deset let

Matka však Jiřímu dostatečně nevěnovala a používala ho hlavně jako zbraň proti jeho otci. Nejdůležitější postavou Jiřího dětství se tak stal jeho dědeček, bývalý voják. Zlo, které jeho matka napáchala, se pak táhlo generace. Děti Jiřího Schmitzera se o desítky let později soudily s manželkou svého dědečka Jiřího Sováka paní Annou.

Ve škole Jirku spolužáci šikanovali, protože byl tlustý. Původně se učil na zámečníka. Ale pak šel na přání matky na Divadelní akademii múzických umění. Někdy v tu dobu si nechal změnit jméno ze Sováka na Schmitzer jako protest proti příjezdu vojsk Varšavské smlouvy.

Se svou novou ženou Annou se Sovák seznámil v roce 1958 u jejích rodičů na letním bytě, kam jezdil se svou druhou ženou. Vzali se, když bylo malému Jiřímu jedenáct. Anna pak byla se Sovákem 40 let (až do hercovy smrti v roce 2000).

psali jsme: O padesát vražd později: Bývalá wrestlerka přezdívaná Dáma ticha se vdává ve vězení za muže jménem Anděl

Schmitzerova první role po propuštění z vězení byl hospodský ve filmu Postřižiny (1980). Později se objevil ve filmech Slavnosti sněženek, Černí baroni, Vesničko má středisková, Báječná léta pod psa, Kytice, Amerika, Gympl nebo v populárním televizním seriálu Zdivočelá země a mnoha dalších.

Od roku 1985 byl Schmitzer členem divadla Ypsilon, skládá, zpívá a píše knihy. Svému otci Jiřímu Sovákovi nešel na pohřeb. Jako herec získal tři ocenění Český lev. Má tři děti. Syn Jiří, sociální právník, za něj chodí přebírat herecké ceny.

 

 Autor: hop

 

 

Tagy článku

-->