Herec Marián Labuda zabil dvě ženy, matku s dcerou, které seděly na svodidlech uprostřed dálnice

Herec Marián Labuda zabil dvě ženy, matku s dcerou, které seděly na svodidlech uprostřed dálnice
29 / 10 / 2018, 18:00

Herec Marián Labuda (1944, †2018) zabil v roce 2005 na dálnici D1 na Vysočině matku (†73) s dcerou (†51), které seděly na svodidlech vedle svého havarovaného auta. Slavnému herci (Vesničko má, středisková) hrozily dva roky vězení a zákaz řízení.

Neštěstí se stalo 19. listopadu 2005 na 156. kilometru dálnice u Velké Bíteše na Žďársku. Sněžilo. Na ledovce havarovala nejdříve dodávka, která zůstala stát u pravých svodidel.

Na stejném místě pak ve smyku narazila i řidička malého osobního auta Ford Ka, zřejmě když se vyhýbala havarované dodávce. Se svou matkou, spolujezdkyní si pak sedly na svodidla a čekaly na příjezd policie.

psali jsme: Zakázaná kniha o Karlovi Gottovi: Schyluje se k velké bitvě právníků. Blíží se konec českého bulváru, nebo jen přišel čas naladit si banjo

Po několika minutách přijel tmavomodrý passat se slovenskou poznávací značkou, za volantem sedl herec Marián Labuda, který jel do Prahy na představení (hrál ve Vinohradském divadle). Dostal smyk a smetl obě ženy,  sedící na středových vozidlech. Byly na místě mrtvé.

Labuda byl obviněn z ublížení na zdraví s následkem smrti, za což mu hrozily dva roky vězení a zákaz řízení. Policie vyšetřovala nehodu více než půl roku, tedy dvakrát déle, než je u podobných havárií v Česku zvykem. Důvodem byla nevyjasněná otázka, zda herec zabil ženy z nedbalosti, nebo kvůli špatnému stavu vozovky.

Hudebník Ondřej Hejma: Dny hrůzy v íránském vězení mezi vrahy, násilníky a brutálními dozorci?

psali jsme: Labuda před nehodou nepil, jel přiměřenou rychlostí 80 km v hodině. Vyvázl jen s drobnými poraněními 

Nakonec ve prospěch herce svědčily soudně - znalecké posudky, podle kterých má silnice na místě nehody špatný sklon. Soud poté Labudu v září 2006 odsoudil k trestu odnětí svobody na deset měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu třiceti měsíců.  

Automobil však nakonec sehrál v osudu slavného herce přece jen zásadní roli. Marián Labuda ztratil vědomí, když nastupoval do auta v garáži svého domu v Bratislavě. Labudova manželka zavolala záchranku. Na pomoc přišel kolemjdoucí muž, pak záchranáři, ani oni ale nedokázali Labudovi pomoct. Herec zemřel krátce poté v nemocnici. 

 

Autor: hop

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.